Вступ

Біль у поперековому відділі хребта може бути викликана безліччю причин. Однією з них є грижа диска. Люди часто припускають, що болі в попереку викликані грижею диска, проте це не завжди правильно. Грижею міжхребцевого диска називається такий стан, при якому пульпозне ядро ??перфорує фіброзне кільце, в той час як більша частина болю в попереку викликана його протрузією.

Анатомія

Для кращого розуміння причини захворювання і принципів його лікування для початку необхідно елементарне розуміння анатомії хребетного стовпа. >>>

Міжхребцеві диски – подушечки, які діють як амортизатори між кожним хребцем вашого хребта. Кожен диск складається з щільного зовнішнього фіброзного кільця і ??м'якого, желеподібного пульпозного ядра.

Грижа міжхребцевого диска виникає, коли зовнішні волокна диска пошкоджені, а м'яке пульпозне ядро ??виходить за його межі. Якщо розрив фіброзного кільця припадає на його задній стороні, то пульпозне ядро виходить в спинномозковий канал.

Причини

Грижі міжхребцевих дисків можуть зустрічатися як у дітей, так і у дорослих. Вікові дегенеративно-дистрофічні зміни в хребті фактично призводять до того, що справжня грижа міжхребцевого диска у людей старше 40 років розвивається досить рідко (у них частіше зустрічається протрузія диска, яку часто прирівнюють до грижі).

Грижі дисків можуть утворюватися при значних навантаженнях, зазвичай викликаних падінням з висоти на ноги або сідниці, а також при неправильному підйомі вантажу.

Незначні навантаження можуть призвести до грижі диска при ослабленні волокон фіброзного кільця, викликаного повторними його ушкодженнями. При ослабленні волокон фіброзного кільця навіть незначний звичайний рух (нахил, підйом) може викликати достатній тиск для утворення грижі, в той час як раніше Ви виконували ті ж маніпуляції на протязі багатьох років.

Грижа диска викликає проблеми двома шляхами. Вихід в спинномозковий канал пульпозного ядра ??крім механічного впливу на нервові структури викликає хімічне подразнення речовин, що міститься в ньому. Комбінація цих чинників призводить до больового синдрому, слабкості, оніміння тієї частини тіла, яку іннервує даний нерв.

Симптоми

Симптоми грижі диска можуть взагалі не включати в себе біль у попереку, однак у частини людей цей симптом все ж таки присутній. Симптоми грижі диска включають:

 • Біль, який віддає в одну або обидві ноги.
 • Оніміння або «мурашки» в області стегна, гомілки, стопи.
 • Слабкість м'язів.
 • Зниження або відсутність рефлексів.

Також пацієнти можуть відзначати порушення сечовипускання і статеву дисфункцію. Те, де виникають ці симптоми, залежить, який нерв пошкоджений. Тому, місце розташування симптомів допомагає уточнити Ваш діагноз.

Діагностика

Діагностика грижі диска починається зі збору скарг та анамнезу. Головні питання, які Вам задасть лікар, включають:

 • Чи була травма?
 • Де ви відчуваєте біль?
 • Чи є оніміння? Де?
 • Чи відчуваєте Ви слабкість? Де?
 • Відзначали Ви раніше подібні симптоми?
 • Відзначали чи Ви нещодавно втрату у вазі, підвищення температури?
 • Які захворювання Ви перенесли недавно?
 • Чи є у Вас проблеми з сечовипусканням?

Рентгенографія

Зазвичай, першим діагностичним методом обстеженням є рентгенографія. Звичайний рентген не покажеться грижу диска. Однак він дасть інформацію про ступінь дегенеративно-дистрофічних процесів у Вашому хребті, виключить інші захворювання зі схожою симптоматикою. Непрямою ознакою грижі є зниження висоти міжхребцевого диска.

МРТ

Найбільш інформативним методом дослідження при даній патології на сьогоднішній день є МРТ. Наскільки нам відомо, він не має жодних побічних ефектів і є абсолютно безболісним. Він майже повністю замінив контрастну мієлографію і КТ при протрузіях і грижах міжхребцевих дисків.

КТ

Не завжди МТР достатньо для представлення повної картини захворювання, тому іноді лікар може рекомендувати проведення контрастної мієлографії, яку часто комбінують з КТ. Найчастіше ці методи дослідження призначають для проведення диференціальної діагностики грижі диска зі стенозом хребетного каналу та іншими захворюваннями хребетного стовпа.

Електроміографія

Проведення електроміографії може підтвердити, що біль, слабкість, оніміння, які Ви відчуваєте в певних областях нижніх кінцівок, викликані пошкодженням нерва.

Лікування

Діагноз – грижа міжхребцевого диска – не є абсолютним показанням до оперативного лікування, і в більшості випадків пацієнти в ньому не потребують. Все буде залежати від клінічної картини захворювання, а також динаміки цих симптомів. Якщо больовий симптом посилюється, наростає оніміння і слабкість, то, ймовірно, Ваш лікар буде рекомендувати Вам операцію.

Консервативне лікування

Спостереження

Досить часто, хворі з грижею міжхребцевого диска не потребують будь-якого лікування крім спостереження, щоб упевнитися, що проблема не прогресує. Якщо біль терпимий і не посилюється, не прогресує слабкість і оніміння, Ваш лікар може запропонувати Вам спостереження.

Відпочинок

При більш важкому больовому синдромі, Ваш лікар може рекомендувати Вам взяти кілька вихідних днів і зменшити Вашу активність на деякий час. Після кількох днів відпочинку необхідна мобілізація з поступовим збільшенням навантажень.

Медикаментозне лікування

Залежно від вираженості больового синдрому, Ваш лікар може прописати різні схеми лікування, які включатимуть: нестероїдні протизапальні засоби (диклофенак натрію і т.д.), міорелаксанти, вітаміни, хондропротектори і т.д.

Блокади

При різко вираженому больовому синдромі, Ваш лікар може запропонувати Вам блокаду – ін'єкцію гормонального протизапального засобу в комбінації з місцевим анальгезуючим засобом. Паравертебрально блокада дозволяє в короткі терміни зменшити запалення і усунути больовий синдром.

Більше про нехірургічне лікування гриж міжхребцевих дисків >>>

Більше про хірургічне лікування гриж міжхребцевих дисків >>>