Що важливо знати про лікування переломів хребта >>>

Вступ

Хребетний стовп складається з окремих кісточок – хребців. Хребець, так само як і будь-яка кістка організму може зламатися. Найбільш часто ці переломи трапляються в нижньогрудному та поперековому відділі хребта.

Анатомія

Для кращого розуміння симптомів і методів лікування необхідне знання основ анатомії >>>

Причини

Компресійні переломи хребта викликаються надмірним тиском на тіло хребця. При переломі хребця його тіло набуває клиноподібної форми з вершиною вперед. Внутрішня тканина тіла хребця руйнується або стискається.

Може виникнути при нахилі хребетного стовпа вперед плюс високе вісьове навантаження. Такий механізм найбільш часто зустрічається при стрибках з висоти на ноги.

Є декілька причин компресійних переломів. Якщо хребець дуже слабкий, щоб утримати нормальне осьове навантаження, то може знадобитися незначний тиск для того, щоб його зруйнувати. Більшість здорових кісток може витримати тиск, а хребетний стовп в змозі поглинути удар. Однак при різких значних навантаженнях один або кілька хребців можуть зламатися.

Однією з частих причин компресійних переломів хребта є остеопороз. Це системне захворювання призводить до втрати маси кісткової тканини, послаблюючи кістку, роблячи її нездатною нести нормальні навантаження. У кінцевому рахунку, перелом може статися при звичайному нахилі вперед. Остеопороз – найчастіша причина компресійного перелому. 40% всіх жінок до 80 років мали хоча б один компресійний перелом хребта. Остеопорозний компресійний перелом викликає зниження темпів зростання та формування гострокінцевого кифоза (горба), особливо у похилих людей.

Більше про остеопороз >>>

Компресійні переломи можуть бути результатом падіння, стрибка з висоти, автомобільної аварії, а так само будь-який інший навантаження перевищує межу міцності хребта.

Метастази пухлин різних локалізацій в хребет, збільшуючись у розмірах, руйнують структуру хребців, послаблюючи кістку і викликаючи патологічний компресійний перелом.

Симптоми

Якщо перелом буде викликаний раптовою травмою, то першим проявом буде різкий больовий синдром в області хребта, руках чи ногах. Так само Ви можете відчувати слабкість і оніміння, якщо при переломі були пошкоджені нервові структури хребетного стовпа. Якщо руйнування хребця буде поступовим (при остеопорозі), то буде помірний, поступово наростаючий больовий синдром.

При важких формах компресійних переломів задні частини тіла хребця можуть зміщуватися в спинномозковий канал, зтискуючи спинний мозок. На щастя, це зустрічається не часто.

Діагностика

Перш ніж лікар може діагностувати Ваш стан і зробить які – небудь дії, щодо лікування, він повинен зібрати Ваші скарги та анамнез (історію того, що з Вами сталося). Важливим є диференціювати перелом від інших захворювань, що викликають больовий синдром і визначити: що є коренем проблеми.

Далі Ваш лікар призначить комплекс діагностичних процедур з метою уточнення діагнозу та визначення тактики лікування.

Рентгенографія хребта у двох проекціях (прямій та боковій) вкаже на пошкоджений хребець.

Після рентгенографії Ваш лікар може призначити комп'ютерну томографію (КТ) для того, що б більш детально вивчити структуру пошкодженого хребця. Так само паралельно з КТ можна провести мієлографію для оцінки стану спинного мозку на рівні перелому.

МРТ зазвичай проводиться при підозрі пошкодження нервових структур хребта.

Денситометрія. Всім жінкам після 50 років при діагностованому компресійному переломі хребта необхідно виконати денситометрію на предмет остеопорозу.

Неврологічний огляд включає в себе перевірку функції спинного мозку, нервових корінців і периферичних нервів.

Лікування

Консервативне лікування

Спільними лікувальними процедурами при компресійному переломі в грудному відділі хребта є лікування больового синдрому, обмеження активності і фіксація. Так само на сучасному етапі розвитку медицини лікарі використовують вертебропластику і кіфопластіку. Ці методи – малоінвазивні маніпуляції, що дають гарні результати при лікуванні компресійних переломів. Для повного зрощення перелому необхідно 3 місяці. Можливо, Вам будуть рекомендувати рентгенографію хребта щомісяця, щоб контролювати процес зрощення. Для компресійних переломів грудного відділу хребта хірургічне втручання рекомендується досить рідко, а при поперекових – частіше.

Лікування больового синдрому.

Так само лікар може прописати засоби для лікування больового синдрому. Ці кошти не прискорюють зрощення перелому, проте допомагають контролювати біль.

Обмеження активності.

При діагностиці у Вас компресійного перелому лікар буде рекомендувати різке обмеження активності. Мінімалізується вертикальне положення (стоячи і сидячи), не піднімайте тяжкості, уникайте будь-яких дій, що приводять до збільшення навантажень на Ваш хребет. Якщо Вам більше 50 років, то Вам, ймовірно, буде рекомендований постільний режим, так як у престарілих людей кістки заживають довше, ніж у молодих, і взагалі більш тонкі і слабкі. Завжди виконуйте рекомендації лікаря, так як при не лікуванні компресійних переломів хребта можуть виникнути неврологічні ускладнення, аж до паралічу.

Фіксація

Для деяких типів компресійних переломів хребта можливе застосування ортопедичних фіксуючих корсетів. Корсет необхідний для жорсткої фіксації хребта і обмеження рухів.

Зазвичай, корсети виготовляються за індивідуальним замовленням на протезних заводах, щоб найбільш точно відповідати форми Вашого тіла. Утримуючи Ваше тулуб у правильному положенні, вони беруть частину осьового навантаження на себе, тим самим розвантажуючи хребетний стовп і сприяючи сприятливому зрощенню пошкодженого хребця.

Мінімально інвазивні методи.

При лікуванні компресійних переломів хребців лікарі часто використовують дві досить нових процедури – вертебропластику і кіфопластіку.

Вертебропластика – метод введення спеціального цементу в тіло зламаного хребця. Головним чином, використовується для зменшення больового синдрому і підвищення міцності тіла хребця.

Кіфопластіка забезпечує додаткову вигоду – часткове або повне відновлення висоти тіла хребця. Хірург вводить в тіло хребця повітряну кульку, надуває його, тим самим, відновлюючи висоту, а в сформовану повітряною кулею порожнину вводить спеціальний кістковий цемент, що б утримувати хребець у виправленому положенні.

Хірургічне лікування

При нестабільних компресійних переломах хребта та ймовірності або наявності неврологічних ускладнень лікар буде рекомендувати Вам хірургічне лікування.

Оперативне лікування включає в себе: декомпресію (видалення фрагментів, які чинять тиск на нерви і спинний мозок) і внутрішню фіксацію за допомогою металевих фіксаторів (імплантів).

Ускладнення

Як і всі хірургічні процедури, операції на хребті можуть призвести до ускладнень. Оскільки хірург маніпулює в безпосередній близькості від спинного мозку і нервів, операції на хребті завжди вважаються надзвичайно тонкими і потенційно небезпечними. Ви повинні обговорити всі ризики, пов'язані з операцією на хребті з Вашим лікарем.

Більше про ускладнення при операціях на хребті >>>

Ускладнення, що безпосередньо пов'язані з компресійним переломом хребта:

  • Сегментарна нестабільність
  • Кіфотична деформація
  • Неврологічні ускладнення

Сегментарная нестабільність

Якщо перелом призводить до зменшення висоти тіла хребця більш, ніж на 30%, то існує ризик розвитку сегментарної нестабільності. Кожен хребетний сегмент являє собою добре налагоджену частину механізму – хребетного стовпа. Злагоджена робота між сегментами дозволяє хребту виконувати свої функції: підтримка, рух, осьова навантаження. При компресійному переломі порушується стабільність в хребетному сегменті, що викликає біль і труднощі у виконанні щоденної активності. Нестабільність, в кінцевому рахунку, призводить до прискорення дегенеративно-дистрофічних процесів у хребті.

Кіфотична деформація

Кіфоз частіше зустрічається у літніх жінок з вираженим остеопорозом і компресійними переломами, викликаними ім. В даному випадку, в області грудного відділу хребта формується пологий або гострий горб.

Кіфоз може бути джерелом сильного та виснажливого болю. Кіфотична деформація також може позначатися на функціонуванні легенів, серця і внутрішніх органів, що, в свою чергу, призводить до підвищеної втоми, задишкі і порушення травлення.

Неврологічні ускладнення

При компресійному переломі хребта кісткові уламки можуть зміщуватися назад, тим самим, викликаючи здавлення спинного мозку і нервових корінців. Звуження хребетного каналу, викликане компресійним переломом, може проявитися відразу після травми, або ж через деякий час. Крім безпосереднього тиску на спинний мозок, травма може викликати здавлення судин, які щільно обплітають нервові структури. Це може проявлятися больовим синдромом і онімінням в спокої або при незначних фізичних навантаженнях.