Вступ

Однією з функцій хребта є підтримка тіла у вертикальному положенні, а міжхребцевих дисків – «гасіння» вісьових навантажень. При щоденній активності відбувається микротравматизация міжхребцевих дисків, яка протягом довгого часу призводить до його зношування, формування в ньому дегенеративно-дистрофічних змін. Процес дегенерації міжхребцевих дисків викликає безліч проблем в хребетному стовпі, які супроводжуються больовим синдромом.

Далі:

 • Які відділи хребта частіше пошкоджуються
 • Які причини остеохондрозу
 • Симптоми остеохондрозу
 • Які методи лікування є загальнодоступними

Анатомія

Щоб краще розуміти механізм розвитку симптомів захворювання і принципи їх лікування, необхідно для початку елементарне розуміння анатомії хребетного стовпа, що включає в себе ознайомлення з різними частинами хребта і варіантів їх взаємодії.

Більше про анатомію хребта >>>

Велика частина механічної напруги від щоденних навантажень перепадає на міжхребцевий диск. Будова міжхребцевого диска ідеально пристосована для того, щоб поглинати тиск і зберігати хребетний стовп гнучким, виконуючи функцію амортизатора. Зазвичай основна проблема, яка безпосередньо викликає больовий синдром, при остеохондрозі зосереджена в межах одного або декількох міжхребцевих дисках.

Причини

Здоровий міжхребцевий диск містить велику кількість рідини в пульпозному ядрі (центральна частина диска). Великий вміст води дозволяє диску поглинати напруження, викликане осьовими навантаженнями. Надмірний тиск або напруга можуть викликати пошкодження фіброзного кільця (зовнішня оболонка диска), утворюються мікротріщини, які заповнюються рубцевою тканиною. Рубцева тканина не настільки сильна як нормальна тканина фіброзного кільця, в результаті чого воно слабшає. У результаті цих процесів пульпозне ядро ??починає втрачати рідину і висихає, відбувається його дегенерація.

Втрата рідини змушує диски втрачати їх здатність виконувати функцію амортизаторів, що призводить до більшої напруги на фіброзне кільце і викликає все більшу його травматизацію. Оскільки ядро ??«висихає», його руйнування дозволяє двом суміжним хребцям зближуватися. Рентгенологічно це проявляється зниженням висоти міжхребцевого диска (один з перших ознак остеохондрозу). У результаті зниження висоти диска велике навантаження припадає на міжхребцеві суглоби, викликаючи дегенеративно-дистрофічні зміни в них. Зміни в дисках і суглобах порушують функцію хребетного сегмента на рівні ураження, викликаючи зміну рухливості, що призводить до нестабільності на даному рівні, яка проявляється додатковим больовим синдромом.

Навколо ураженого диска і суглоба можуть почати формуватися кісткові шпори (остеофіти). Ці процеси викликані реакцією організму, який намагається зупинити зайву рухливість в ушкодженому сегменті. При зростанні в сторону спинномозкового каналу вони зменшують його просвіт, чинять тиск на спинний мозок і нервові корінці. Цей стан називається стенозом спинномозкового каналу.

Більше про стеноз спинномозкового каналу >>>

Симптоми

Найбільший загальний і ранній симптом поперекового остеохондрозу – біль в області попереку, який може віддавати в сідниці, по зовнішній поверхні стегон і гомілки. Коли лікарі говорять про дегенеративно-дистрофічні ураження міжхребцевого диска (остеохондрозі) зазвичай розуміють комплекс проблем пов'язаних з різними структурами хребетного стовпа (диски, суглоби, остеофіти). Проблеми, викликані безпосередньо ураженим диском, включають дискогенний біль і опуклі диски.

Дискогенний біль

Дискогенний біль – термін, використовуваний фахівцями для характеристики больового синдрому, викликаного механічним (структурним) пошкодженням міжхребцевого диска. Часто в спокої дискогенні болі не турбують пацієнта, а тільки при виконанні будь-яких рухів.

Дискогенний біль зазвичай локалізується в нижній частині спини, а також в області сідниць, по зовнішньому краю стегна і гомілки. У медицині досить часто відзначається локалізація болю не в місці захворювання, а на деякій відстані від нього. Наприклад, людина з каменями в жовчному міхурі відчуває біль у плечі, при серцевому нападі – у лівій руці. Біль, що відчувається на деякій відстані від ураженого місця, називається іррадіюючим. Досить часто при проблемах, викликаних захворюваннями хребта, біль іррадіює в різні частини тіла (голова, верхні і нижні кінцівки, таз).

Протрузія диска

Протрузія диска досить часто зустрічається як у молодих людей, так і у старших. Протрузії дисків часто діагностуються на магнітно-резонансних томограмах (МРТ) у здорових людей без больового синдрому. Цей процес є як проявом старіння диска, так і дегенеративно-дистрофічного його поразки.

Проблема, викликана протрузією диска, стає серйозною, коли його випирання викликає звуження спинномозкового каналу, чинить тиск на нервові структури. У комбінації з остеофітами викликає сегментарний стеноз спинномозкового каналу.

Діагностика

Перш, ніж лікар може діагностувати Ваш стан і зробить будь – які дії щодо лікування, він повинен зібрати Ваші скарги та анамнез (історію того, що з Вами сталося). Є безліч причин, здатних викликати больовий синдром, важливим є визначити: що є коренем проблеми.

Ваш лікар призначить Вам комплекс діагностичних процедур, які, напевно, буду включати рентгенографію та магнітно-резонансну томографію (МРТ). Якщо Ваш лікар підозрює дегенеративно-дистрофічні захворювання міжхребцевого диска, то на рентгені буде помітно зменшення відстані між суміжними хребцями, остеофіти, гіпертрофія суглобів і нестабільність на функціональних знімках. МРТ підтвердить зниження рівня рідини в диску, гіпертрофію суглоба, стеноз спинномозкового каналу і набухання диска.

Лікування

Консервативне лікування

Тактика лікування буде залежати від серйозності Вашого стану. Більшість болю в попереку вимагають консервативного лікування, проте певна група проблем вимагають негайного хірургічного втручання. У більшості випадків пацієнт потребуватиме незначних маніпуляцій, які допоможуть швидко впоратися з болем.

Завдання консервативного лікування:

 • Позбавити від болю
 • Скласти програму лікувально-профілактичних заходів для уповільнення дегенеративно-дистрофічних процесів у Вашому хребті
 • Повернути Вас до нормальної активності, якомога швидше

Далі Ви дізнаєтеся більше про те, як давати навантаження на Ваш хребет, щоб запобігти подальшій його травматизації.

Відпочинок

Відразу після фізичних навантажень Вам необхідний відпочинок, щоб зняти напругу з хребта і навколохребцевих м'язів. Найкраще відпочивати в горизонтальному положенні на жорсткому матраці. Для кращого розслаблення покладіть під коліна валик або подушку. Не залишайтеся в ліжку тривалий час, постільний режим протягом більш, ніж 2-3 днів послаблює навколохребтові м'язи, посилюючи проблеми хребта. Навіть за умови збереження невеликого больового синдрому, повернення до незначної активності бажано для швидкого одужання. З перших же днів лікування остеохондрозу необхідна робота з лікарем-реабілітологом, для навчання Вас правильним рухам тулуба, зняття напруги м'язів спини.

Лікувальна фізкультура

При роботі з лікарем-реабілітологом Вам буде складена індивідуальна програма лікувальних вправ, що допоможе зміцнити м'язи спини, поліпшити гнучкість і міцність хребта, допоможе Вам виконувати Вашу щоденну активність з більшою легкістю і невимушеністю. Зазвичай комплекс вправ розписується на термін 6-8 тижнів.

Завдання лікувальної фізкультури полягають у тому, щоб допомогти Вам:

 • Вивчити способи лікування болю в попереку
 • Підтримувати адекватний рівень щоденної активності
 • Вивчити правильну поставу і рухи тіла
 • Поліпшити гнучкість і міцність Вашого хребта

Хондропротектори. Глюкозамін та хондроїтин препарати, що покращують метаболізм хряща, уповільнюють і попереджають його деструкцію, а також допомагають зменшити симптоми прояву артрозу суглобів, таких як біль, ранкова скутість, тугорухливість. Прийом цих препаратів проводиться курсами по 3-4 місяці 1-2 рази на рік. У комбінації з природними компонентами (імбир, корінь верби) ефективність препаратів цієї групи зростає, а можливість побічних ефектів значно знижується.

Лікувальні блокади

Найкращим способом швидкого зняття больового синдрому, викликаного стенозом спинномозкового каналу або роздратуванням нервових корінців, є блокади. Ін'єкції допомагають зняти запалення, спазм м'язів і зменшити біль. Комбінація стероїдного препарату (кортизон, дексометазон) та місцевого анальгезуючого засобу (новокаїн, лідокаїн) вводиться до місця виходу нервового корінця з хребта, або ж в епідуральний простір. Зазвичай це наймогутніша зброя в руках лікаря проти болю, проте не варто ними зловживати (при тривалому застосуванні висока ймовірність тяжких побічних ефектів).