Вступ

При досягненні похилого віку, у жінок досить часто відзначається зниження росту і втрата у вазі, розвивається сутула постава. Хвороба виснаження кістки – остеопороз найбільш часта причина цих змін. Це захворювання характеризується втратою маси і структурним пошкодженням кісткової тканини, що призводить до збільшення кількості переломів хребта, головок стегнових кісток, зап'ястя. У цій групі найбільш часто зустрічаються «остеопорозні» переломи хребта. За даними ВООЗ (Всесвітня Організація Охорони Здоров'я) після 50 років у кожної четвертої жінки буває один або більше остеопорозних переломів хребта. За даними Держкомстату, в 2006 році жінки старше 50 років склали 21,1% від загальної кількості жителів України. Істинна кількість компресійних переломів тіл хребців на фоні остеопорозу важко уточнити, так як розвиток відповідної симптоматики відзначено тільки у 85% випадків, в той час як у 15% захворювання протікає безсимптомно.

У нашій країні не тільки існує проблема діагностики та лікування цього захворювання, але і відсутня елементарна інформованість про неї населення.

Компресійні переломи тіл хребців в переважній більшості випадків супроводжуються локальним больовим синдромом, що не зникає при консервативної терапії. При цьому близько 70% хворих через біль змінюють спосіб життя, обмежують елементарну побутову діяльність. Гострий больовий синдром, обумовлених переломом тіла хребця, триває не менше 4-6 тижнів, повністю не регресує.

У багатьох випадках ці переломи призводять до додаткових несприятливих наслідків – у пацієнтів часто розвиваються загострення хронічних захворювань, що істотно впливає на смертність.

Переломи тіл хребців призводять до прогресуючого зниження росту, кіфозу, порушення постави, обумовлюючи постійний біль, який заважає повсякденній активності.

Більшість жінок відчувають деякі прояви остеопорозу при досягненні 45-50 років. Можливості сучасної медицини дозволяють зменшити, а іноді навіть запобігти остеопорозу і переломам, які викликані ним. Щорічно винаходяться все більш нові препарати для підвищення ефективності лікування остеопорозу.

Далі:

 • Що викликає остеопороз
 • Які фактори вносять свій внесок у розвиток цього захворювання
 • Симптоми остеопорозу
 • Як діагностувати остеопороз
 • Які методи лікування остеопорозу доступні

Остеопороз причини

Втрата кісткової маси (остеопороз) починає прогресувати у віці 30 років. Частіше хворіють жінки, особливо після менопаузи (45-55 років). Втрата кісткової маси посилюється в постменопаузальному періоді через брак естрогену, що призводить до ослаблення і крихкості кісток скелета. Це збільшує ризик перелому при фізичних навантаженнях або падіннях. Падіння літніх жінок, часто результат, а не причина переломів стегна. Іншими словами, тендітна стегнова кістка може просто зламатися, приводячи людину до падіння. У важких випадках остеопорозу, кістки можуть ламатися навіть при мінімальних навантаженнях, тим самим прив'язуючи пацієнтів до ліжка.

Лікарі виділяють два типи остеопорозу: первинний і вторинний. У свою чергу первинний розділений на «первинний тип 1» і «первинний тип 2».

Первинний тип 1

Більшість людей хворіють саме цим типом остеопорозу. Ця форма остеопорозу виявляється у жінок через 15-20 років після менопаузи, і зустрічається в 6 разів частіше, ніж у чоловіків. Розвиток остеопорозу у жінок пов'язано з дефіцитом естрогену, а у чоловіків – тестостерону. Організм має тенденцію до зменшення синтезу цих гормонів з віком.

Особливістю Первинного остеопорозу типу 1 є те, що скелет досить швидко втрачає кісткову масу губчастої кістки. Зазвичай, велика кількість губчастої кістки знаходиться в тілах хребців, кінцях трубчастих кісток (стегнова, кістки зап'ястя). Люди, у яких відбувається втрата маси кістки, мають більш високий ризик переломів.

Первинний тип 2

Цей тип остеопорозу зустрічається в 2 рази частіше у жінок, ніж у чоловіків. Зазвичай, вражає людей після 70-80 років. Як припускають, цей тип є результатом нестачі кальцію в їжі, вікове зниження вітаміну D, або збільшення активності пароподібних залоз (вторинний гіперпаратиреоз).

На відміну від типу 1, при другому типі йде одночасна втрата кісткової маси губчастої і кортикальної кістки. Цей тип остеопорозу розвивається набагато повільніше, порівняно з типом 1. При цьому типі найчастіше відбувається перелом головки стегнової кістки.

Вторинний остеопороз

Ця форма остеопорозу розвивається, коли інше захворювання в організмі підвищує рівень реконструкції кістки, приводячи до втрати її маси. У нормальній кістки постійно проходять два процеси: розсмоктування старої структури і синтез нової. Маса Вашої кістки залежить від балансу цих процесів. Якщо синтез нової кістки не встигає за розсмоктуванням старої, то збільшується ризик розвитку остеопорозу.

Вторинний остеопороз зустрічається при порушеннях балансу гормонів

 • Гіперпаротиреоз – збільшення функції пароподібних залоз
 • Гіпертиреоз – збільшення функції щитоподібної залози
 • Діабет – захворювання, при якому порушується синтез або використання інсуліну, що призводить до збільшення підвищенню цукру в крові (гіперглікемія) і сечі (глюкозурія)
 • гіперадренокортицизм – результат системного захворювання або тривалого застосування кортикостероїдів
 • Таласемія – спадкова форма анемії (зниження кількості червоних кров'яних тілець)
 • Мієлома – захворювання, при якому множинні пухлини вражають скелет людини
 • Лейкоз – серйозне захворювання, яке характеризується нестримним зростанням лейкоцитів (білих кров'яних тілець)
 • Метастази пухлин – стан, який розвивається при метастазуванні (перенесення кров'ю пухлинних клітин) пухлин різних локалізацій в кісткову тканину.

Фактори ризику

Остеопороз не вражає всіх підряд. Існують фактори ризику, які можуть передбачити можливості його розвитку у Вас. Деякі з них генетичні, це означає, що Ви успадкували їх від Ваших біологічних батьків. Деякі викликані медичними препаратами, від яких Ви не можете відмовитися, лікуючись від різних захворювань. Фактор ризику, на який Ви можете впливати, пов'язаний з Вашим способом життя.

Біологічні та медичні фактори ризику >>>

Фактори ризику способу життя >>>

Остеопороз симптоми

Найбільш часто зустрічаються симптоми остеопорозу – компресійні переломи тіла хребців і головки стегнової кістки. Переломи хребта, викликані остеопорозом, проявляються болем в області перелому і кутовою деформацією. При лікуванні ці переломи часто стабілізуються і біль, в кінцевому рахунку, відходить.

При важких випадках остеопорозу хребта, прості рухи, типу незначного нахилу вперед, можуть викликати компресійний перелом хребта. Цей тип перелому викликає зниження висоти хребця і кіфотичну деформацію хребта (горб) в основному у літніх жінок.

Обов'язково проконсультуйтеся у Вашого лікаря, якщо Ви помітили симптоми остеопорозу. Жінки після 45 повинні обговорити зі своїм лікарем всі фактори ризику, навіть якщо в даний час немає симптомів прояву остеопорозу. Всі жінки повинні знатио багатьох профілактичних процедурах, які допоможуть знизити ризик розвитку цього захворювання.

Дізнайтеся більше про профілактику остеопорозу>>>

Остеопороз діагностика

Діагностика остеопрозу починається з огляду, при якому вимірюють Ваш зріст, вагу і розмах рук. Отримані результати порівнюють з показниками, якими Ви володіли в молодості. Також перевірять Вашу поставу і відчуття болю в області хребта.

Ваш доктор запропонує Вам пройти тест на дослідження мінеральної щільності кістки – денситометрія. Цей тест не частина звичайного комплексу досліджень, і буде зроблений тільки при підозрі на остеопороз або якщо у Вас високий фактор ризику. При денситометрії використовується рентгенівський промінь, для того, щоб проаналізувати щільність кістки. Результати поміщаються в графік. Т-показник – показує щільність Вашої кістки в порівнянні з щільністю здорової людини тридцятирічного віку. Нормою є показник між 0 і 1. Кістки з показником 1-2,5 відносяться до остеопенічних (знижена мінеральна щільність кістки). Показник, відмінний від норми більш, ніж на 2,5 вказує, на остеопороз. Лікар також порівнює ваші показники з нормами у людей вашого статі і віку – Z-показник.

Люди, які знаходяться в зоні ризику щодо остеопорозу, повинні регулярно (раз на рік) проходити цей діагностичний тест. Його результат допоможе їм дізнатися про проблему в ранні періоди, щоб якомога раніше почати потрібне лікування.

Лабораторні дослідження проводяться для того, щоб виключити будь-які вторинні захворювання, які могли б викликати остеопороз. За допомогою аналізів крові і сечі визначають концентрацію кальцію, серологічного білка (С-реактивний білок), неорганічного фосфору, лужних фосфатів, а також формулу крові. Клінічний аналіз крові з лейкоцитарною формулою проводиться для виключення запальних захворювань організму. Літнім людям проводять дослідження функції щитоподібної залози для виключення гіпертиреозу.

Також Ваш лікар може призначити Вам рентген, якщо він запідозрив перелом. Рентген може показати, чи є у Вас остеопороз, проте він не дає його кількісної оцінки, як це показує денситометрія.

Остеопороз лікування

Зараз немає єдиного способу лікування остеопорозу. Однак в останні роки розроблено безліч ефективних методів лікування і профілактики. Кращим способом для остеопорозу має бути профілактика.

Більше про заходи профілактики та лікування остеопорозу хребта >>>

Відновлювальна терапія

Ваш лікар може призначити Вам заняття з лікарем-реабілітологом. Добре підібрана всебічна програма дозволить Вам зменшити больовий синдром, поліпшити поставу і міцність хребта, допоможе швидше Вам повернутися до звичного способу життя.

Спеціально підібраний курс вправ допоможе стабілізувати остеопороз хребта, запобігаючи розвитку кіфотичної деформації хребта (горба). Лікарі перевірять біомеханіку Вашого хребта, що б упевнитися, що Ви не підпадаєте під ризик раптового падіння. Процедури розраховані на заняття 2-3 рази на тиждень протягом 2-3 місяців.

Цілі лікувальної фізкультури полягають у тому, щоб допомогти Вам:

 • Вивчити правильну поставу і рухи тіла, щоб протидіяти впливу остеопорозу
 • Навчитися правильно піднімати і переносити вагу
 • Навчитися правильно вставати і нахилятися, щоб уникнути напруги хребетного стовпа
 • Поліпшити біомеханіку руху, щоб запобігти падіння

Остеопороз являє собою метаболічне захворювання, в основі якого лежить дисбаланс формування та розсмоктування кістки (процес моделювання та ремоделювання).

Таким чином, остеопороз симптоми можуть проявлятися у вигляді підвищеної ламкості кістки, які стають причиною виникнення переломів. При запущених станах, остеопороз суглобів хребта призводить до розвитку платиспондилії. Захворювання найбільш часто проявляється у людей похилого віку (у 60-77 років). Крім того, остеопороз у жінок діагностується в період менопаузи (постменопаузальний остеопороз). Остеопороз хребта – це поліетіологічне захворювання, тому серед інших причин, що провокують його виникнення, можна виділити наступні: – генетичні (належність до європеоїдної або монголоїдної раси; наявність остеопорозу, патологічних переломів та / або переломів шийки стегнової кістки і хребців (остеопороз кісток) у близьких родичів; старість; відсутність генералізованого остеоартрозу – ендокринологічні (гормональний дисбаланс; рання менопауза, пізнє менархе) – супутні захворювання (гіперпаратиреоз, тиреотоксикоз, гіперпролактинемія, цукровий діабет, лейкоз, ревматоїдний артрит, хвороба Бехтєрєва, поліміозит).

Як лікувати остеопороз? Остеопороз симптоми і лікування взаємопов'язані. Таке лікування остеопорозу називається патогенентічною терапією. Якщо це постменопаузальний остеопороз, зумовлений недоліками статевих гормонів, то рекомендовано проведення гормональної терапії естрогенами. Остеопороз лікування народними засобами засноване на застосуванні фітотерапії (аїр, талабан польовий, селера, шавлія), а також яєчної шкаралупи. Однак, остеопороз народне лікування не так ефективно. Серед медикаментозної терапії особливою популярністю користуються кальцитонін і його похідні, які поліпшують процеси всмоктування кальцію з кишечнику, покращуючи, таким чином, метаболізм і мінеральний обмін кісткової тканини. Елементом комплексної терапії в лікуванні остеопорозу є проведення фізіотерапевтичних процедур (ультрафіолетове опромінення, магнітотерапія) і ЛФК. УФО – стимулює утворення в організмі пацієнта вітаміну D і поліпшує білковий обмін. Магнітотерапія стимулює процеси регенерації в кістковій тканині, знижуючи таким чином, вірогідність розвитку патологічних переломів кісток. Профілактика остеопорозу полягає в зниженні ризику падінь таких пацієнтів, за рахунок навчання пацієнтів вправам на координацію і рівновагу.