Наш новий ресурс, присвячений деформацій грудної клітки www.voronka.in.ua >>>

Вроджені деформації грудної клітини зустрічаються у 2% населення. Залежно від ступеня своєї вираженості, багато видів деформації грудини і ребер викликають у пацієнтів функціональні порушення з боку серцево-судинної і дихальної систем. Косметичні недоліки призводять до розвитку виражених психологічних розладів: діти стають замкнуті в собі, цураються однолітків. Ці обставини негативно позначаються на гармонійному розвитку дитячого організму та соціальної адаптації хворих.

Вроджена лійкоподібна («груди шевця», Pectus excavatum) і килеподібна («куряча», Pectus carinatum) груди частіше зустрічається у дітей з астенічним типом розвитку і прогресує в міру зростання дитячого організму, викликаючи помітний косметичний дефект передньої стінки грудної клітки.

Причина

Виникнення деформацій грудної клітки обумовлено тератогенним впливом шкідливих екзо- і ендогенних факторів у момент закладки грудної клітки, а прояв і прогресування захворювання – в період росту дитячого організму викликано посиленим ростом реберних хрящів. Формування лійкоподібної або килеподібної грудної клітки обумовлено недорозвиненням ніжок діафрагми і чітко проявляється у вигляді парадоксального дихання.

Симптоми

Дефекти грудної клітки при лійкоподібній і килеподібній деформації помічаються батьками та оточуючими рано. Западання переднього відділу грудної стінки на рівні грудини або збоку від неї викликає симетричну або асиметричну лійкоподібну деформацію. При глибокому вдиху глибина лійки збільшується за рахунок парадоксального дихання, обумовленого недорозвиненням грудинної ніжки діафрагми.

Випирання грудної стінки на рівні грудини або збоку від неї викликає симетричну або асиметричну килеподібну деформацію. У частини хворих з однієї або двох сторін від кіля спостерігають глибоке западання реберних дуг, що створює варіант симетричній або асиметричній киле-лійкоподібної грудної клітки. У цієї групи хворих можна чітко простежити парадоксальне дихання (збільшення поглиблення грудної стінки збоку від кіля) на вдиху, що свідчить про недорозвиненні ніжок реберної частини діафрагми.

Більше про симптоми деформацій грудної клітини >>>

Ступінь лійкоподібної і килеподібної грудей

Ступінь ЛДГК визначаться по глибині западання грудини: 1 ступінь – глибина западання в межах 2 см; 2 ступінь – 2-4 см; 3 ступінь – більше 4 см.

Вираженість КДГК так само розділяться на 3 ступеня в залежності від величини кіля над контурами нормальної частини грудної клітки у даного пацієнта з градацією в 2 см.

Деформація грудної клітки і функція внутрішніх органів

У той час як основною скаргою, з якою звернулися до лікаря пацієнти є косметичний дефект, деформація грудної клітки, особливо лійкоподібна і киле-лійкоподібна, зменшують обсяги плевральних порожнин, а парадоксальне дихання – порушують механіку дихання, що позначається на зовнішньому диханні, насичені киснем артеріальної крові і розвитком дихальної недостатності. У маленьких дітей ці порушення сприяють частим запальним захворюванням бронхо-легеневої системи. При клінічному, рентгенологічному дослідженні, а також при комп'ютерній та магнітно-резонансній томографії у хворих відзначається дислокація легенів і серця. Неусунення деформації грудної клітки у дорослих є причиною гіпертонічної хвороби, стенокардії, аритмії, які важко піддаються медикаментозному лікуванню.

Більше про порушення функції внутрішніх органів >>>

Психологічні аспекти деформації

Досить часто різке прогресування деформацій грудної клітки збігається з прискореним ростом організму у віці 5-7 років і 11-15. У першому випадку (5-7 років) для дітей зовнішній вигляд є не суттєвою проблемою, і в основному помічається батьками на ранніх стадіях. У другому (11-15 років) – в період статевого дозрівання, діти починають трохи віддалятися від батьків, самі намагаються стежити за зовнішнім виглядом, і саме вони перші помічають деформацію. При цьому вони частіше намагаються приховати свій дефект від оточуючих, а іноді і від батьків. Вони намагаються пропускати уроки фізкультури, ігри на свіжому повітрі, відвідування пляжу, так як бентежаться свого дефекту. У деяких випадках при виявленні дефекту однолітками вони стають предметом жартів і глузувань, що ще більше пригнічує їх вразливу (особливо в період статевого дозрівання) психіку.

Лікування

Консервативне лікування

Серед найбільш часто рекомендованих методів консервативного лікування лійкоподібної деформації грудної клітки слід виділити наступні: фізкультура (спорт) і призначення зовнішніх корсетів (ортезування).

ЛФК

На жаль, фізичні вправи, плавання, спеціальні програми лікувальної фізкультури (ЛФК) ніяк не впливають на регрес деформації. Однак вони необхідні для підтримки адекватного функціонування серцево-судинної системи і легень.

Вакуумний колокіл (Vacuum Bell)

Досить широке розповсюдження в світі отримав метод, запропонований німецьким інженером Ескартом Клобе – вакуумний колокіл (Vacuum Bell). Суть методу в тому, що над деформацією встановлюється вакуумна присоска, яка поступово робить грудну клітку більш рухомою і, з часом, деформація зменшується. Метод більш ефективний у дітей та підлітків з неригідними (м'якими) деформаціями.

Більше про консервативне лікування деформацій грудної клітини >>>

Хірургічне лікування

Показання до хірургічного лікування і вибір методу

Наявність виражених дефектів грудної стінки при первинному зверненні до лікаря або прогресування деформації є показанням до хірургічної корекції. Однак провідним критерієм до корекції деформацій грудної клітки є функціональні показники внутрішніх органів. Елеваціонна торакопластика за Нассом при лійкоподібній грудній клітці збільшують обсяг плевральних порожнин і легенів. У зростаючих дітей збільшення обсягів плевральних порожнин після операції призводить до регресу дихальних порушень. Тому корекція деформацій грудної клітки є патогенетично обумовленим хірургічним втручанням. У той же час виправлення дефектів грудної клітки у дорослих менше впливає на поліпшення функції внутрішніх органів.

Більше про операції з корекції деформації грудної клітки >>>

Фото хворого до операції і через 6 місяців після

 

primer30_01

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

 

primer30_01

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

primer30_01

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

primer30_08

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 1 рік після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Фото хворого до операції і через 3 місяці після

Наш новий ресурс, присвячений деформації грудної клітки www.voronka.in.ua. Тут ви знайдете більш повну інформацію про захворювання, діагностику, методи лікування та післяопераційну реабілітацію >>>

Методика

Хірургічне втручання з урахуванням індивідуальних особливостей дефекту у кожного хворого полягає в мобілізації деформованого відділу переднього пластрона, елевації западання грудної стінки, надійної стабілізації металевими конструкціями. У кліниці успішно проводяться сучасні малоінвазивні операції з корекції деформації грудної клітки за Нассом. Середній період госпіталізації хворого в стаціонарі становить 10-12 днів. У післяопераційному періоді рекомендовано обмеження фізичних навантажень протягом 4-6 місяців. У клініці хірургії хребта Інституту травматології та ортопедії НАМН України щорічно оперується більше 100 пацієнтів з тяжкими деформаціями грудної клітки у віці від 4 до 45 років.