Сколіоз (Scoliosis) – важке захворювання опорно-рухового апарату, представлене викривленням хребта у фронтальній площині і скручуванням навколо своєї вертикальної осі (торсією), яке проявляється у молодому віці і прогресує в міру росту організму.

 

Анатомія

Для розуміння причин розвитку захворювання, його проявів і тактики лікування для початку необхідно базове розуміння анатомії хребетного стовпа >>>

Сколіотична кривизна розвивається в грудному або поперековому відділах хребта, іноді зустрічається в обох одночасно. Величина сколіотичної деформації вимірюється в градусах. Істинним сколіозом вважається деформація, при якому відхилення хребетного стовпа від вертикальної осі більше 10 °, іноді досягаючи 100 ° і більше. Визначення кількості змінених хребців на вершині деформації допомагають Вашому лікарю вибрати оптимальний метод лікування деформації. Консервативне (не хірургічне) лікування зазвичай застосовується при деформаціях, величина яких менше 45 °, великі криві потребують оперативного лікування.

Причини

Залежно від віку появи деформації виділяють наступні групи сколіозів:

  1. Інфантильний (діагностується до 3-х років) (Infantile)
  2. Ювенільний (діагностується від 3-х років до 10 років) (Juvenile)
  3. Юнацький (підлітковий) (діагностується від 10 до 15 років) (Adolescent)
  4. Сколіоз у дорослих (діагностується в зрілому віці, після припинення росту) (Adult)

Найчастіше сколіоз діагностують у підлітків. У дорослих основною причиною появи сколіозу є дегенеративно-дистрофічні зміни в хребті.

Юнацький ідіопатичний сколіоз (Adolescent Idiopathic Scoliosis)

Більшість випадків даного сколіозу спочатку виявляється і лікується в дитинстві або пубертатному періоді протягом статевого дозрівання, коли викривлення стає більш помітним. Якщо неможливо визначити причину, що викликала деформацію хребта, то такий сколіоз називають ідіопатичним. Ця форма сколіозу може вражати дітей на тлі абсолютного здоров'я, без попереднього ураження нервово-м'язової або кісткової систем. Це найбільш часта форма деформації хребетного стовпа, і зустрічається в популяції до 3%.

Більше про причини, симптоми і лікування юнацького ідіопатичного сколіозу >>>

Сколіоз у дорослих (Adult Scoliosis)

Сколіоз, який виникає або виявляється після статевого дозрівання, називається «дорослим». Дорослий сколіоз може бути результатом не лікованого або невиявленого дитячого сколіозу, а також може виникнути протягом дорослого життя (de novo). Причини, що викликали сколіоз у дорослих, зазвичай відрізняються від тих, що викликали дитячий. Більше про причини, симптоми і лікування дорослого сколіозу >>>

Дегенеративний сколіоз у дорослих (Adult Degenerative Scoliosis)

Дегенеративний дорослий сколіоз зустрічається під час комбінації вікових і дегенеративних уражень хребетного стовпа, які призводять до розвитку деформації хребта. Дегенеративний сколіоз зазвичай зустрічається після 40 років. У старших групах, особливо у жінок, часто виникає на ґрунті остеопорозу. Остеопороз послаблює кістки, збільшуючи деформацію. Комбінація вищевказаних змін призводить до того, що хребетний стовп втрачає свою здатність підтримувати нормальну форму. Хребет починає «осідати», а при прогресуванні остеопорозу деформація повільно збільшується.

Більше про причини, симптоми і лікування дегенеративного сколіозу >>>

Діагностика

При підозрі на сколіоз перед початком адекватного лікування необхідно пройти комплексну діагностику.

Огляд

При огляді необхідно зняти одяг. Для початку лікар попросить Вас повернутися до нього спиною. Оглянувши спину, він попросить Вас нахилятися в різні боки для того, щоб перевірити гнучкість Вашого хребта.

  • Дослідження деформації. Спостереження особливостей деформації хребта в 3-х проекціях. Протягом цього огляду доктор попросить Вас нагнутися вперед, щоб побачити особливості торсійного компонента сколіозу.
  • Реберний горб. При нахилі вперед на опуклій стороні деформації найбільш чітко спостерігається горб. Це горб, сформований зміненими в результаті деформації хребта ребрами.

Виділяється чотири типи сколіотичних деформацій:

  • грудний
  • грудо-поперековий
  • поперековий
  • комбінований S-подібний

Діагностичні дослідження.

Після огляду необхідно виконати рентгенографічне дослідження для вивчення структури і вимірювання величини деформації. При профілактичному огляді необхідно виконати рентгенографію хребта в прямій проекції стоячи.

Для розрахунку величини деформації лікарі зазвичай використовують метод Cobb. Величина деформації визначається в градусах.

Метод вимірювання величини деформації по Cobb

Залежно від результатів збору анамнезу, огляду і рентгенографії хребта лікар може призначити додаткові методи дослідження. Серед них: МРТ (для об'єктивної оцінки стану спинного мозку і нервових корінців), КТ (для отримання тривимірної інформації про кісткові елементи деформації).

Сколіоз – викривлення хребта у фронтальній площині. Це не просто порушення постави, а деформація окремих хребців. Виділяють 4 ступеня сколіозу. Сколіоз хребта найчастіше проявляється у віці 12-14 років. Сколіоз лікування включає як консервативні, так і оперативні методи лікування. Сколіоз 1 ступеня вимагає тільки спостереження. Вправи, ЛФК та ??масаж призначають при сколіозі 2 ступеня. Сколіоз 3 ступеня вимагає призначення корсета Шено. Сколіоз 4 ступеня вимагає хірургічного лікування.