Вступ

Больовий синдром в області шиї (радикулопатія), спровокований роздратуванням нервового корінця шийного відділу хребта. Найчастіше роздратування викликано здавленням корінця грижею диска або остеофітами (кістковими розростаннями), які є наслідком дегенеративно-дистрофічних змін у шиї.

Далі:

 • Як пошкоджується шийний відділ хребта
 • Симптоми шийного радикуліту
 • Діагностика
 • Лікування

Анатомія

Щоб краще розуміти симптоми захворювання і методи його лікування, для початку необхідно елементарне розуміння анатомії шийного відділу хребта.

Більше про анатомію шийного відділу хребта >>>

Причини

Шийна радикулопатія (защемлення нервового корінця)

Нервові корінці шийного відділу хребта передають електричні імпульси від спинного мозку до різних структур рук: шкіри, м'язів, судин і т.д. Завдяки їм Ви відчуваєте дотик, холод, тепло, біль, виконуєте різні рухи. Захворювання починається, коли один з цих нервів ущемляється грижею диска або остеофітом і запалюється. Клінічно це проявляється слабкістю м'язів рук, онімінням, болем в області іннервації цього нерва. Біль може бути як глибоким і тупим, так і гострим з прострілами по ходу нерва. Весь цей симптомокомплекс називається шийною радикулопатією.

Грижа диска

Завдяки специфічній будові шийного відділу хребта людина здатна виконувати великий діапазон рухів, повертаючи і згинаючи голову в різних напрямках. Міжхребцеві диски виконують функцію амортизаторів. В результаті дегенеративно-дистрофічних процесів в міжхребцевому диску його центральна частина, пульпозное ядро, при нахилах вперед може переміщатися назад і виходити за межі зовнішньої оболонки, фіброзного кільця, спричиняючи тиск на нервові корінці. Цей стан називається грижею диска. Тиск на нервовий корінець грижею диска викликає оніміння і слабкість в зоні його іннервації. При його запаленні до вище перерахованих симптомів додається глибокий тупий або гострий стріляючий біль в області шиї, плеча, руки, пальців.

Остеофіти (кісткові шпори, кісткові розростання)

У похилих людей, дегенеративно-дистрофічні процеси в хребті можуть призвести до формування остеофітів близько нервових корінців. Збільшуючись з часом в розмірах, вони починають здавлювати і дратувати нервовий корінець. Зазвичай вони ростуть в області форамінальний отворів – місцях виходу нервових корінців з хребетного стовпа. Роздратований нервовий корінець, стислий остеофітом, викликає таку ж клінічну картину, як і грижа диска – біль в області шиї, оніміння і слабкість в руці.

Симптоми

Незважаючи на те, що проблема знаходиться в шиї, радикулопатия викликає симптоми, які можуть проявлятися у верхніх кінцівках (руках), далеко від місця здавлювання нерва. Після того, як Ви локалізували біль, Ваш лікар вже може сказати, який нерв пошкоджений. Найбільш характерні симптоми шийної радикулопатії включають: біль в області шиї і по ходу нерва, оніміння певних ділянок верхньої кінцівки, зниження сили м'язів. Також може викликати головні болі в ділянці потилиці, серцебиття, підвищення артеріального тиску.

Діагноз

Для початку Ваш лікар поцікавиться скаргами та історією захворювання, і проведе огляд. Після цього, у Вашого лікаря вже будуть ідеї щодо причини больового синдрому. Для постановки остаточного діагнозу потрібно пройти комплексне обстеження, яке буде включати рентгенографію в прямій і бічній проекції, рентгенографію в бічній проекції з максимальними нахилами вперед і назад, і МРТ шийного відділу хребта.

Лікування

Консервативне лікування

Медикаментозне лікування

Комплексне медикаментозне лікування використовується для зменшення больового синдрому, запалення, спазму м'язів і розладів сну.

Більше про медикаментозне лікування радикулопатії >>>

Головотримач (комір)

Головотримач часто використовується для зменшення вертикального навантаження і обмеження руху в шийному відділі хребта в той час, коли відбувається загоєння. Оскільки головотримачі обмежують рух, Ви, ймовірно, будете потребувати допомоги при різних видах активності. Шкіра під коміром повинна бути перевірена і промита для запобігання запалення шкіри.

Відновлювальна терапія

Ваш лікар може рекомендувати Вам роботу з лікарем-реабілітологом. Добре розроблена програма відновного лікування допомагає зменшити біль і запалення, поліпшити гнучкість і міцність хребетного стовпа, допомагаючи Вам якнайшвидше повернутися до Вашої щоденної активності.

Найбільш часто для лікування шийної радикулопатії лікарі використовують:

 • шийного тракцию. М'яке витягування шиї допомагає зменшити тиск на роздратований нервовий корінець.
 • Електростимуляція зменшує спазм м'язів і зменшує больовий синдром.
 • Магніт на шийний відділ хребта при контролі артеріального тиску.
 • Фізичні вправи, спрямовані на поліпшення міцності і координації шиї, плечей та рук.

Більше про відновне лікування >>>

Хондропротектори. Глюкозамін та хондроїтин препарати, що покращують метаболізм хряща, уповільнюють і попереджають його деструкцію, а також допомагають зменшити симптоми прояву артрозу суглобів, таких як біль, ранкова скутість, тугорухливість. Прийом цих препаратів проводиться курсами по 3-4 місяці 1-2 рази на рік. У комбінації з природними компонентами (імбир, корінь верби) ефективність препаратів цієї групи зростає, а можливість побічних ефектів значно знижується.

Блокади

При неефективності вищевказаних лікувальних заходів та збереженні вираженого больового синдром, Ваш лікар може зробити Вам блокаду. Введення в місце виходу нервового корінця сильного протизапального засобу (дипроспан, флострон, депо-медрол). Однак ця маніпуляція не приносить бажаний ефект.

При неефективності консервативного лікування Ваш лікар буде рекомендувати Вам операцію.

Хірургічне лікування

Показаннями до хірургічного лікування є:

 • Нестерпний біль, що не зменшується за допомогою різних медикаментозних засобів
 • Швидко прогресуюча слабкість м'язів верхніх кінцівок
 • Симптоми здавлення спинного мозку

Для хірургічного лікування шийної радикулопатії найбільш часто використовують операцію з видалення гриж дисків і остеофітів з подальшим переднім шийним спондилодезом. Після операції Вам одягнуть головотримач, який необхідно буде носити близько 12 тижнів.

Остеохондроз шийного відділу хребта (шийний остеохондроз) являє собою прогресуюче захворювання, що супроводжується дегенеративно-дистрофічними порушеннями в міжхребцевих дисках шийного відділу хребта. Читати далі