Вступ

Більшість захворювань шийного відділу хребта викликані дегенеративно-дистрофічними ураженнями міжхребцевих дисків і суглобів, які призводять до зміни їх структури і, як наслідок, звуження спинномозкового каналу – стенозу.

Тиск дегенеративно змінених дисків і суглобів, остеофітів, потовщених зв'язок на спинний мозок викликає симптоми мієлопатії і радикулопатії, що проявляється у вигляді зміни ходи, оніміння, порушення чутливості і руху в руках, порушенні сечовипускання. Лікарі дуже серйозно ставляться до цих симптомів, так як на цій стадії домогтися повного одужання буває складно і не завжди можливо.

Далі:

  • Причини стенозу
  • Симптоми
  • Діагностика
  • Лікування

Анатомія

Щоб краще розуміти причину захворювання, викликані їм симптоми і методи лікування, для початку необхідно елементарне розуміння анатомії хребетного стовпа.

Більше про анатомію хребетного стовпа >>>

Причини

Для кращого розуміння стенозу шийного відділу хребта для початку трохи про дегенеративно-дистрофічних процеси. Оскільки ми старіємо, міжхребцевий диск втрачає частину рідини, що міститься в ньому, диск стає нездатним амортизувати великі навантаження. В результаті цього відбувається мікротравматизація зовнішньої оболонки диска (в фіброзному кільці), утворюються мікротріщини, які швидко заростають рубцевою тканиною, недостатньо міцною в порівнянні з нормальною. Повторні мікротравми все більше призводять до зносу диска, і, в кінцевому рахунку, приводять до того, що він не здатний виконувати свою амортизуючу функцію.

В результаті вищевказаних ушкоджень, на міжхребцеві суглоби починає перепадатимуть велике навантаження, до якого вони не пристосовані, викликаючи дегенеративні зміни в суглобових хрящах, які проявляються розростанням суглобових поверхонь (остеофітів) у бік спинномозкового каналу. Ці остеофіти можуть чинити тиск на спинний мозок або нервові корінці, викликаючи симптоми мієло- і радикулопатії.

Комбінування дегенеративно-дистрофічних процесів в міжхребцевих дисках і суглобах, потовщення зв'язок викликають звуження спинномозкового каналу – стеноз.

Симптоми

Симптоми, викликані стенозом, залежать від місця здавлення нервових структур.

Радикулопатія – стан, що виникає при здавленні і / або запаленні нервового корінця. Проявляється поколюванням, глибоким гострим або хронічним ниючим болем в області іннервації защемленого корінця, ослабленням сили м'язів.

Мієлопатія – стан, що виникає при здавленні спинного мозку, і вимагає негайної діагностики і лікувальних заходів, так як може призвести до незворотних змін у його структурі. Симптоми: відчуття оніміння і слабкості в руках і ногах, втрата контролю над м'язами, що приводить до зміни ходи аж до неможливості ходіння, порушення функції сечовипускання.

Діагностика

Для початку Ваш лікар збере анамнез (історія хвороби) і проведе огляд. Після аналізу цих даних Ваш лікар складе комплекс необхідних методів дослідження для уточнення діагнозу, який включає в себе: рентгенографія шийного відділу хребта в двох проекціях, функціональна (при максимальному нахилі вперед і назад) рентгенографія шийного відділу хребта в бічній проекції, МРТ.

Лікування

Консервативне лікування

Блокада

Для тимчасового зменшення больового синдрому Ваш лікар може зробити Вам блокаду з потужним протизапальним засобом (флостерон, дипроспан, депо-медрол). Однак, цей метод не завжди успішний і призводить тільки до тимчасового полегшення.

Відновлювальне лікування

Лікувальна фізкультура

Якщо Ваш стан викликає помірний больовий синдром і не погіршується, то Ваш лікар може рекомендувати Вам роботу з лікарем-реабілітологом. Добре підібрана індивідуальна програма комплексу фізичних вправ допоможе Вам зняти запалення, зменшити больовий синдром, поліпшити поставу, підвищити гнучкість і міцність хребта, допоможе Вам виконувати щоденні активності з більшою легкістю і невимушеністю.

Лікар-реабілітолог допоможе Вам підібрати оптимальну позу, скоректує Ваші рухи, щоб знизити навантаження на хребет. Вправи, призначені ним, допоможуть поліпшити м'язи шиї і рук, зміцнити серцево-судинну систему. Комплекс вправ зазвичай розписується на 3 рази на тиждень терміном 2-3 місяці.

Завдання лікувальної фізкультури полягають у тому, щоб допомогти Вам:

  • Навчити Вас контролювати симптоми захворювання
  • Налаштувати правильну поставу і рухи тіла, щоб зменшити навантаження на шийний відділ хребта
  • Максимізувати гнучкість і міцність хребетного стовпа
  • Сприяти покращенню серцево-судинної системи, загального самопочуття

Більше про відновному лікуванні >>>

Хірургічне лікування

Шийна мієлопатія – серйозна проблема, яка потребує якнайшвидшого хірургічного втручання. Будь-яке зволікання може призвести до незворотних змін у спинному мозку і назавжди залишити людину інвалідом.

Є кілька хірургічних процедур, що використовуються для лікування стенозу спинномозкового каналу на рівні шийного відділу хребта. Всі вони переслідують одну і ту ж мету – зменшити тиск на спинний мозок, збільшуючи діаметр спинномозкового каналу.

Ваш лікар може запропонувати операцію Ламінектомії, при якій видаляються задні елементи хребців, що дозволяє збільшити просвіт каналу. Шийна дискектомія – видалення однієї або декількох дисків, може прибрати стеноз, викликаний грижею диска шийного відділу хребта. Також Вам можуть запропонувати видалення тіла шийного хребця і суміжних дисків на рівні стенозу – корпектомія, з подальшим заміщенням дефекту трансплантатом або кейджем. Проте частіше ця операція пропонується при наявності кісткових розростань (остеофітів).