zvru100

Вступ

Анкілозуючий спондиліт (АС) – тип прогресуючого артриту, який призводить до хронічного запалення хребта і крижово-клубових з’єднань. АС насамперед вражає вісьовий скелет, включаючи зв’язки і суглоби. Запалення, викликане АС, також може вражати інші суглоби (плечові, кульшові, колінні, голеностопні) та органи (очі, легені, серце). АС – справжнє системне захворювання.

Щоб розуміти механізм ураження організму при АС досить подивитися на слова «анкілозуючий» і «спондиліт». Анкилозуючий – означає схильність до жорсткості, а спондиліт – запалення хребта. Випрямлення хребта при АС викликано запальними реакціями в міжхребцевих суглобах, що призводить до їх сплавлення в єдиний блок. Надалі, це призводить до вираженого кіфозу.

Здоровий хребет може рухатися в трьох площинах, виконуючи нахили, згинання, повороти. Окремі хребці з’єднані між собою за допомогою суглобів, зв’язок, міжхребцевих дисків. Саме за допомогою цих елементів здійснюється весь комплекс рухів. При АС відбувається затвердіння зв’язок, а кістки зростаються в єдиний блок.

Далі:

 • Яка причина АС
 • Симптоми захворювання
 • Як діагностувати АС
 • Які методи лікування доступні

Анатомія

Щоб краще розуміти симптоми, механізми розвитку захворювання, тактики і методів лікування АС необхідне розуміння елементарних основ анатомії хребта, що включає ознайомлення з різними частинами і структурами хребетного стовпа та механізмами їх взаємодії.

Один з перших ознак АС – запалення крижово-клубових з’єднань (КПС). КПС – являє собою з’єднання між крижами (нижній відділ хребта) і клубової кісткою таза. Больовий синдром локалізується на відстані 4х сантиметрів з кожного боку від хребта в нижній частині попереку.

Запалення поступово переходить на хребетний стовп. Довгострокове запалення міжхребцевих суглобів (спондиліт) призводить до відкладення кальцію в міжхребцевому диску і зв’язках, що з’єднують хребці між собою. Надалі ці структури тверднуть, а обсяг руху в хребті обмежується. У кінцевому рахунку, відбувається повне зрощення хребців між собою (називається анкілоз).

Причини

Причини, що викликають АС, не відомі. Однак багато чого відомо про прогресування АС і чому відбуваються зміни в хребті. Початок АС проявляється запаленням кісткової тканини (остіт) навколо суглобових країв. У цих областях поступово накопичується велика кількість специфічних клітин (характерних для запалення). Ці клітини виробляють речовини, що ушкоджують кістку, відбувається її розчинення і ослаблення навколо країв суглобів.

Прогресування цього процесу змушує організм посилено заміщати дефекти кісткової і рубцевої тканиною. Оскільки процес постійно прогресує кістка все більш і більш послаблюється. Коли запалення «спалює» кістку і починає згасати, організм, намагаючись вилікувати кістку, накопичує великі відкладення кальцію в ділянках ураження і біля них (в зв’язки і міжхребцеві диски). Все це призводить до злиття хребців в єдиний блок, так званий анкілоз.

АС найчастіше проявляється у молодих чоловіків. У жінок зустрічається в 3 рази рідше. Хоча АС може вражати людей будь-якого віку, раси, статі, але найчастіше зустрічається в осіб кавказької національності віком від 17 до 35 років. У жінок симптоми АС нерідко починають проявлятися під час вагітності.

Також знайдена генетична схильність до АС: у 90% хворих знайдений ген HLA-B27. Однак це не означає, що якщо у Вас знайшли цей ген, то Ви автоматично захворієте АС. Приблизно 6-8% населення планети мають цей ген, однак АС проявляється тільки у одного відсотка з них.

Симптоми

Як і інші форми артритів, симптоми АС проявляються у вигляді запалення. Вперше симптоми можуть виявлятися протягом однієї або декількох тижнів.

 • Перший симптом АС зазвичай сакроілїт (запалення крижово-клубового зчленування). Проявляється болем в області сідниць і попереку.
 • Після сакроілеїта біль зазвичай переходить накульшові суглоби, з часом посилюючись.
 • Скутість і біль в області попереку з ранку, що проходить протягом дня.
 • Тривалий відпочинок погіршує симптоми АС, що є основною відмінністю від інших артритів, симптоми яких слабшають при відпочинку.
 • Гнучкість хребетного стовпа зменшується, що з часом не дозволяє хворому нагинатися вперед.
 • Також можуть пошкоджуватись реберно-хребетні суглоби, що може викликати біль у грудній клітці та черевній порожнині.
 • Поразка шиї проявляється скутістю й обмеженням рухів.
 • Часто ураження суглобів супроводжується синовіїтом. Синовіїт – запалення синовіальної оболонки суглоба. Симптоми синовіїту включають біль, скутість, набухання і почервоніння в області суглоба.
 • При прогресуванні АС і наростанні кіфоза у хворих виникають проблеми з диханням, викликані зменшенням обсягу легень. Поразка реберно-хребетних суглобів ще більше посилює дихальну недостатність, вимикаючи з механіки дихання грудну клітку. Хворі АС дихають тільки за рахунок діафрагми. Таким чином, створюються всі умови для тяжкого перебігу запальних захворювань легенів.
 • У 25% випадків у хворих на АС уражаються очі у вигляді іридоцикліта (запалення райдужної оболонки очей), який проявляється болем і почервонінням ока, але погіршення зору зазвичай не відбувається.
 • Через кальциноз зв’язок і дисків хребці сплавляються в єдиний блок. Хребетний стовп втрачає свою гнучкість і рухливість, втрачає амортизаційну функцію і стає вразливим для переломів. Коли кістковий блок повністю сформований, біль у спині зазвичай проходить. Однак це не сигналізує про закінчення захворювання, і якщо біль раптово з’явився після тривалого періоду спокою, то ймовірно у хворого стався перелом хребця.

Діагностика

На початкових стадіях захворювання поставити діагноз досить важко. Для початку лікаряюнеобхідно заповнити історію хвороби і провести огляд. З додаткових методів дослідження напевно знадобляться лабораторні аналізи і рентген. Ваш лікар запідозрить АС якщо:

 • Біль у попереку з’явилася до 35-40 років
 • Поступовий початок не викликан травмою
 • Біль триває більше 3-6 місяців
 • Болі в грудному відділі хребта віддають у грудну клітку при глибоких вдихах
 • Зменшення болю при виконанні фізичних вправ і рухів
 • Скутість в поперековому відділі хребта
 • У будь-кого з родичів зустрічався АС

Рентген

При підозрі на АС Ваш доктор обов’язково призначить рентген хребта та кісток тазу. Тіла хребців на рентгенограмі у хворих на АС спотворені і мають квадратну форму, замикальні пластинки ущільнені на тлі остеопорозу. Лікарі називають це симптомом «бамбукової палиці». Поступово, у міру прогресування захворювання, відзначатиметься кальцифікация зв’язок і міжхребцевих дисків, аж до повного зрощення хребців між собою. Також в передньо-задній проекції на рентгенограмі іноді виділяють 3 вертикальні лінії, утворені кальцифікованою міжостною зв’язкою, правими і лівими дуговідростчатими суглобами (симптом «трамвайних рейок»).

Одним з перших рентгенологічних проявів АС є ураження крижово-клубових зчленувань: на рентгенограмі виявляється вогнищевий остеопороз, згладженість країв, розширення та ерозії зчленування.

Лабораторні аналізи

При підозрі АС при генетичному дослідженні крові може бути виявлений ген HLA-B27. Однозначного критерію АС в крові немає. При серологічному дослідженні крові при АС можуть дати висновок – серонегативна спондилоартропатія. Це відноситься до пацієнтів, у яких є всі симптоми АС, але негативний молекулярно-генетичний аналіз, який зазвичай вказує на АС (негативний тест називають ревматоїдним фактором). Це спрощує лікарю диференціювати АС щодо інших форм системного артриту. Тільки при наявності симптомів АС і гена HLA-B27 можна остаточно стверджувати, що у пацієнта АС.

Загальний аналіз крові, а саме ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) вказує на наявність запального процесу в організмі. Це шаблон відображення будь-якого запального процесу в крові (навіть нежить може значно збільшити ШОЕ).

Для дослідження функції нирок необхідно виконати аналіз сечі. Це робиться для того, щоб виключити можливі захворювання нирок, які могли б викликати симптоми подібні АС.

Лікування

Поки ще не знайдено засіб, що виліковує хворих від АС. Проте за допомогою комплексного консервативного лікування вдається зменшити больовий синдром і поліпшити загальний стан. Комплексна терапія включає в себе медикаментозну, відновну, ЛФК. Оперативне лікування необхідно в рідкісних випадках ураження хребта і суглобів.

Консервативне лікування

Медикаментозне

Це лікування призначається з метою зменшення запалення і больового синдрому. Найчастіше призначають препарати групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), препаратом вибору є індометацин. Серед побічних ефектів НПЗП зустрічається нудота, блювота, пронос, і болі в області живота. Вживання їх під час їжі допомагає зменшити побічні ефекти.

Якщо недостатньо НПЗП, також Ваш лікар може призначити Вам салазосульфапірідін. Ефективними засобами лікування запального процесу, викликаного АС, є кортикостероїди, типу преднізолону, однак, вони володіють серйозними побічними діями при тривалому прийомі.

Якщо протизапальне лікування зменшує біль і запалення недостатньо, відомі доступні засоби, що блокують імунну систему. Однак ці засоби мають велику кількість побічних ефектів, а пацієнти, які їх приймають, повинні бути ретельно обстежені.

Відновлювальна терапія

Пацієнтам з АС необхідна робота з лікарем-реабілітологом. Добре розроблена всебічна відновлювальна програма допомагає зменшити біль і запалення, поліпшити гнучкість і міцність хребта, допоможе легше справлятися з щоденними активностями.

Безпечні рухи допоможуть поліпшити рухливість хребта і поставу. Відновлювальна терапія допомагає зменшити біль і є профілактикою деформацій, викликаних АС. Пацієнтам рекомендовано сидіти, стояти і ходити з максимально випрямленою спиною, і уникати тривалих нахилів. Комплекс вправ необхідно міняти кожні 4-6 тижнів.

Цілі відновної терапії полягають у тому, щоб допомогти Вам:

 • Вивчити правильну поставу і рух тіла, щоб протидіяти деформації хребта (кіфоз)
 • Навчитися приймати правильну позу для сну, використовувати жорсткий матрац і тонку подушку
 • Підтримувати адекватний рівень активності
 • Щодня виконувати призначений курс лікувальної фізкультури

Хірургічне лікування

Досить рідко хворим з АС необхідно оперативне лікування. Якщо захворювання призвело до важкої деформації хребта, типу вираженого кіфозу, який заважає випрямитися і бачити поперед себе. У цьому випадку необхідно розглядати варіант оперативного лікування у вигляді коригуючої остеотомії. Ця операції припускає видалення задніх елементів одного або декількох хребців, і установку хребта в більш вигідне становище.

Фотографія хворого з АС до і після операції

Набагато частіше при АС зустрічається важке ураження кульшових суглобів артритом. В даному випадку хворим рекомендується виконання операції тотального ендопротезування (заміна хворого суглоба штучним).

Leave a Reply