Спондилодез поперекового відділу хребта

viber
Задати питання ФІЩЕНКО Якову Віталійовичу по вайбер прямо зараз

Однією з головних цілей будь-якого хірургічного втручання на скелет і полягаєв тому, щоб зупинити біль, викликану дегенеративними змінами в суглобах. Один з найнадійніших способів зменшити біль від дегенерації полягає в тому, щоб блокувати рух у ньому шляхом спондилодеза. Спондилодез – операція, де двум (або більше) хребцям, розділених суглобом, дозволяють зростися в єдину кістку. У медицині це називають артродезом, а для хребта – спондилодезом.

Спондилодез використовується в хірургії хребта вжедовгі роки, з метою лікування больового стану в поперековому відділі хребта, фіксації при різних деформаціях. З кожним десятиліттям удосконалюються способи досягнення кісткового блоку шляхом спондилодеза. Раніше, післяоперації спондилодеза на хворого одягали гіпсовий корсет на 4-12 місяців, в подальшому стали використовувати знімні корсети, а останні 20 років широко використовуються пристрої внутрішньої фіксації.

Анатомія

Щоб розуміти причини, симптоми захворювань та методи їх лікування, для початку корисно знання елементарного розуміння анатомії поперекового відділу хребта. Це включає ознайомлення з різними частинами, які складають поперековий відділ хребта і розуміння їх взаємодії.

Пояснення

Тільки коли всі способи консервативного лікування не принесли бажаного результату, Ваш лікар запропонує Вам операцію. Ось кілька видів патології, при яких можна використовувати задній спонділодез:

  • Дегенеративно-дистрофічні ураження міжхребцевого диска
  • Нестабільність хребетного сегмента
  • Деформація хребта
  • Спондололістез

Дегенеративно-дистрофічні ураження диска

Дегенерація дисків між одним або більше хребців може вимагати виконання операції заднього спондилодезу з обох сторін. Міжхребцеві диски – плоскі, округлі «подушечки», які діють як амортизатори між окремими хребцями в хребетному стовпі. Диск дозволяє рух між хребцями. Видалення дегенеративного диска дозволяє суміжні хребці з'єднати разом, що призводить до зменшення больового синдрому.

Більше про дегенеративно-дистрофічні ураження диска

Нестабільність хребетного сегмента

Кожен хребетний сегмент схожий на добре налагоджену частину механізму. Всі частини повинні співпрацювати, для виконання функцій опорно-рухового апарату: перенесення ваги тіла, рух, підтримка. Коли один сегмент виходить з ладу, може виникнути його нестабільність, яка призводить до обмеження руху, больового синдрому.

Нестабільним вважається сегмент, якщо рух у ньому більше допустимого значення в 5-7 °. Зайве рух в сегменті може викликати роздратування або защемлення нервових корінців, зайвий тиск на міжхребцеві суглоби, приводячи його до запалення і дегенерації. Клінічно це проявляється в спазмі навколохребцевих м'язів, які рефлекторно намагаються заважати хребетному сегменту виробляти зайвий рух. Все це призводить до прискорення дегенеративних процесів в цій області хребетного стовпа.

Деформація хребта

Задній спондилодез також застосовується при деформаціях хребта, типу сколіозу і кіфозу, де хребет має патологічне викривлення у фронтальній або сагітальній площині. Ці деформації можуть бути вродженими або розвиватися на ґрунті дегенеративно-дистрофічного ураження хребетного стовпа. Задній спондилодез необхідний для стабілізації та виправлення деформації.

Спондилоліз і спондилолістез

Спондилоліз (дослівно: «розсмоктування хребця») – термін, прийнятий для позначення дефекту міжсуглобової частини дуги хребця.

Спондилолистез – зміщення тіла вище розташованого хребця щодо нижчого в горизонтальній площині. В хребетному стовпі є дві структури, які дозволяють зберігати стабільність – міжхребцевий диск і суглоб. При наявності спондилолізу міжхребцевий суглоб не може більше стримувати хребець. Під дією збільшеного навантаження міжхребцевий диск повільно тоншає і дозволяє вищерозміщеному хребцю ковзати вперед. Задній спондилодез використовується як при спондололізі, так і при сподилолістезі для запобігання руху в сегменті.

Процедура

Для створення кісткового блоку між двома або більше хребцями (спонділодез) необхідне використання касетних трансплантатів. В процесі загоєння трансплантати зростаються з хребтом в єдину кістку. Зазвичай, кістковий трансплантат береться з тазу або гомілки.

Ваш хірург може використовувати передній, задній або комбінований доступ до поперекового відділу хребта для спондилодеза.

Передній доступ

Зустрічаються випадки, коли найкраще помістити кістковий трансплантат між тілами хребців. Передній доступ дозволяє хірургові видаляти міжхребцевий диск з передньої сторони, а на його місце помістити кістковий трансплантат між тілами суміжних хребців.

Розріз, зазвичай, проводиться на передній поверхні живота над тазової кісткою. Органи черевної порожнини (кишечник, нирки, судини) зміщуються в сторону, тим самим дозволяють хірургові бачити передню сторону хребетного стовпа. Потім хірург знаходить проблемний диск, видаляє його, а його місце заміщає кістковим трансплантатом.

Задній доступ

Задній доступ робиться зі спини пацієнта. Цей доступ може бути використаний тільки для злиття хребців, а також для видалення міжхребцевого диска. Якщо диск вилучений, його заміщають кістковим трансплантатом. Хірург зміщує нервові корінці в одну сторону і вставляє кістковий трансплантат між тілами хребців. Цю процедуру називають заднім поперековим спондилодезом.

Розріз робиться по середній лінії в області попереку на рівні хребців, на яких проводитиметься спонділодез. М'язи зміщуються в сторони так, щоб хірург міг бачити задню поверхню хребта. Далі хірург видаляє задні елементи хребців (ламінектомію), щоб прибрати тиск з мозкової оболонки і нервових корінців. Це дозволить хірургові бачити області здавлення нервових корінців, викликаних кістковими розростаннями (сподильоз), грижею міжхребцевого диска або потовщеною зв'язкою. Далі хірург зменшує або видаляє ці утворення, щоб зменшити тиск на корінці. Після видалення цих утворень хірург виконує спонділодез, шляхом укладання довгастих трансплантатів вздовж задньої поверхні хребетного стовпа. Для створення сприятливих умов для перебудови кісткових трансплантатів виконують внутрішню фіксацію хребта металевими фіксаторами.

Комбінований доступ

Задній доступ до хребетного стовпа має суттєві обмеження. Хірург, обмежений тим фактором, що нервові корінці блокують доступ до дисків і істотно звужують поле діяльності. Нервові корінці лише в невеликій мірі можуть бути зміщені в бік і роблять неможливим використання деякого інструментарію. З цих причин багато хірургів віддають перевагу робити окремий розріз через передню черевну стінку і фактично виконати дві операції, з передньої і задньої сторони хребта. Ці операції можуть бути виконані в один день, або ж з різницею в кілька днів.

Інструментарій

У минулому, спонділодез поперекового відділу хребта виконували без допомоги внутрішньої фіксації. Хірург просто готував ложе для трансплантата, укладав його і сподівався, що надалі він зростеться. Іноді пацієнтам накладали гіпсові корсети, для того, щоб паралізувати поперековий відділ, тим самим, створюючи умови для зрощення. Пацієнт мав 70% шансу на успіх.

Хірургія хребта продовжує бути однією з найважчих областей ортопедії і травматології. Хребет є досить маленьким для установки великих конструкцій. Крім того, безліч нервових структур заважають розміщенню гвинтів в тіла хребців. Велике навантаження, яка приходиться на поперековий відділ хребта вимагає особливої міцності металевих конструкцій, які використовуються в спінальної хірургії.

За минулі два десятиліття було розроблено безліч різних пристроїв з метою стабілізації хребетного стовпа при виконанні спондилодеза.

Транспедикулярна фіксація

Хірург може використовувати різні види педікулярних гвинтів, пластин та прутів для створення міцної, нерухомою конструкції, яка створить необхідні сприятливі умови для повного зрощення кісткового трансплантата з хребцями (спондилодеза).

Більше про транспедикулярну фіксацію>>>

Міжхребцеві гільзи (Кейджі, Cages)

Цей тип пристроїв, може використовуватися, щоб стабілізувати хребетний сегмент в той час, поки заживає спонділодез. Вони впроваджуються між двома суміжними хребцями і блокують будь-які рухи в цьому сегменті.

Більше про міжхребцеву фіксацію кейджами >>>

Ускладнення

Як і всі хірургічні процедури, операції на хребетному стовпі можуть мати ускладнення. Оскільки хірург оперує в безпосередній близькості від спинного мозку і нервів, операції завжди вважаються надзвичайно тонкими і потенційно небезпечними. Всі ризики та ускладнення Ви повинні обговорити безпосередньо з Вашим лікарем, і тільки після того, як вигоди від операції перевищать ризики, прийняти остаточне рішення.

Більше про ускладнення від спінальної хірургії >>>

Відновлення

Мінімально необхідний час для створення кісткового блоку після спондилодезу – 3 місяці. Але максимальної міцності він досягає після 1-2х років. Ваш лікар може одягнути Вам жорсткий гіпсовий корсет на 3-4 місяці для створення сприятливих умов для перебудови кісткового трансплантата. Якщо Вам була виконана внутрішня фіксація за допомогою металевих імплантатів, то Ви не маєте потребу в зовнішній іммобілізації.

Більшість пацієнтів виписуються додому через 7-10 днів після операції відразу після зняття швів. Ваш лікар буде рекомендувати Вам уникати фізичної роботи, для запобігання повторних маніпуляцій на хребті. Також уникайте нахилів, поворотів тулуба, і підвищеної активності, принаймні, 6 тижнів.

Більше про післяхірургічну реабілітацію >>>

Відновлювальне лікування

Ваш лікар буде рекомендувати Вам пройти відновне лікування строком від 6 тижнів і більше після операції на хребті. Всебічно розроблена програма допомагає зменшити болі і запалення, поліпшити рухливість і міцність хребта, і дозволить зайнятися повсякденними справами з більшою легкістю і невимушеністю.

Відновлювальна терапія переслідує такі цілі:

  • Вивчити способи поліпшення загального стану
  • Поліпшити гнучкість і міцність хребетного стовпа
  • Вивчити правильну поставу і рух тіла, щоб не порушити спонділодез
  • Прискорити процес повернення до звичного для Вас способу життя

Більше про відновне лікування після операцій на хребті >>>

Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
08:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Адрес:
Поліклінічний корпус, м.Київ, пров. Чеховський, 7, каб. 404
Запис за телефоном: