Спондилодез шийного відділу хребта

viber
Задати питання ФІЩЕНКО Якову Віталійовичу по вайбер прямо зараз

Вступ

Більшість проблем в шийному відділі хребта викликані дегенеративно-дистрофічними змінами в міжхребцевих дисках і суглобах. Решта, є результатом травмишийного відділу хребта або ускладненнями попередніх оперативних втручань. Велика частина пацієнтів, скарги яких стосуються шийного відділу хребта, не потребують оперативного лікування. Однак, якщо консервативне лікування не в змозі зменшити больовий синдром, то Ваш лікар може вам запропонувати шийний спондилодез.

Далі:

 • Механізм травматизації шийного відділу хребта
 • Які проблеми шийного відділу хребта можуть бути вирішені за допомогою спондилодеза
 • Які відмінності переднього спондилодезу від заднього
 • Що слід очікувати від цієї процедури, включаючи ускладнення
 • Як відновне лікування може поліпшити результати операції

Анатомія

Щоб краще розуміти механізм виникнення больового синдрому та методи лікування, для початку варто ознайомитися з елементарним розумінням анатомії шиї.

Більше про анатомію шийного відділу хребта >>>

Обгрунтування

Якщо стає зрозумілим, що без хірургічного втручання не обійтися, то перед лікарем ставати вибір методики оперативного втручання на шийному відділі хребта.

Шийний спондилодез використовується для:

 • Блокування рухів в одному або більше хребетних сегментах
 • Стабілізації нестабільних переломів шийного відділу хребта
 • Випрямлення або перестроювання шийного відділу хребта

Мета шийного спондилодезу зводиться до того, щоб дозволити двом або більше хребцям зростися в єдину кістку. Якщо Вас турбує, викликаний рухом шиї біль, спондилодез може зупинити зайву рухливість між хребцями, тим самим зменшити біль.

Якщо у Вас відзначається нестабільність або вивих шийного відділу хребта, спондилодез стабілізує хребетний стовп. Це особливо важливо для профілактики пошкодження спинного мозку. При пошкодженні спинного мозку, коли пацієнт паралізований, шийний спондилодез стабілізує перелом, тим самим створює умови для максимально можливого відновлення нервових структур, і перешкоджає повторній його травматизації.

За допомогою шийного спондилодезу також можна вирівнювати шийний відділ хребта при різних деформаціях типу шийного кіфозаабосколіозу.

Методика

Існує два типи шийного спондилодезу: з переднього і заднього доступів.

При передньому шийному Спондилодезі доступ до тіл хребців здійснюється з передньої сторони шиї. При задньому, відповідно з задньої. Для з'єднання хребців необхідне використання кісткового трансплантата. Протягом процесу загоєння, сусідні хребці зростаються між собою, утворюючи єдину кістку, що блокує рух у цьому хребетному сегменті, створюючи стабільність в шиї. Шийний спондилодез використовується для лікування переломів, вивихів і деформацій шийного відділу хребта.

Кістковий трансплантат, що використовується для спондилодеза, зазвичай береться з кісток тазу, абогомілки. Однак, багато хірургів віддають перевагу використанню консервованих кісткових трансплантатів, що зменшують больовий синдром в після операційному період і від безлічі розрізів. Консервована кістка береться від донорів і зберігається в стерильних умовах у відділеннях консервування тканин.

Більше про використання кісткового трансплантата в хірургії хребта >>>

Ускладнення

Як і всі хірургічні втручання, операції на шиї можуть мати ускладнення. Оскільки хірург маніпулює в безпосередній близькості від спинного мозку, операції на шиї завжди вважаються надзвичайно тонкими і потенційно небезпечними. Обов'язково перед операцією обговоріть з Вашим лікарем всі ризики, пов'язані з маніпуляцією на шийному відділі хребта. Переконайтеся, що вигоди від оперативного втручання переважають над ризиками.

Більше про можливі ускладнення операцій на хребті >>>

Відновлювальне лікування

Мінімум 3 місяці необхідно для кісток, щоб вони зрослися між собою, а остаточна перебудова кісткового трансплантата триває протягом 1-2 років. Ваш лікар призначить Вам жорсткий головотримач або гіпсову пов'язку протягом трьох місяців після операції, щоб створити найбільш сприятливі умови для загоєння. При використанні внутрішніх металевих фіксаторів (імплантів) зовнішня іммобілізація не завжди є обов'язковою.

Відновлювальна терапія

Ваш лікар може рекомендувати Вам заняття з лікарем-реабілітологом як мінімум через п'ять тижнів після операції. Добре підібрана всебічна програма відновного лікування допомагає зменшити больовий синдром і запалення, поліпшити гнучкість і міцність хребта, допоможе Вам швидше повернутися до щоденних активностей, дозволяючи їх виконувати з більшою легкістю і невимушеністю. Процедури терапії можуть проводитися до трьох разів на тиждень протягом 1,5-2 місяців.

Відновлювальна терапія допоможе Вам:

 • Вивчити способи контролю над больовим синдромом
 • Поліпшити гнучкість і міцність хребта
 • Вивчити правильну поставу і рухи тулуба, щоб не порушити загоєння
 • Швидше повернутися до роботи

Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
08:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Адрес:
Поліклінічний корпус, м.Київ, пров. Чеховський, 7, каб. 404
Запис за телефоном: