Біль у попереку або люмбаго

viber
Задати питання ФІЩЕНКО Якову Віталійовичу по вайбер прямо зараз

Болі в попереку – широко поширене захворювання опорно-рухового апарату, що виникає у 80% людей в різні моменти їхнього життя. Біль може бути гострим (до 4х тижнів), підгострим (4-12 тижнів) і хронічним (більше 12 тижнів).

У своїй практиці ми застосовуємо німецькі протоколи лікування болю в попереку розроблені в MARIANOWICZ MEDIZIN (Мюнхен)

Гострий біль в попереку

Більшість болів в спині виникають раптово після фізичних навантажень, є доброякісними і пов’язані з травмами (мікротравмами) м’язів, зв’язок, хребців і міжхребцевих дисків.

Болі в попереку причини

Поперековий відділ хребта складається з п’яти хребців (L1-L5) і п’яти міжхребцевих дисків розташованих між ними. Задні елементи хребців формують спинномозковий канал – вмістилище спинного мозку. Нерви виходять зі спинного мозку через отвори в хребцях , забезпечуючи рухову і чутливу функції нервової системи. Стабільність хребта забезпечується за рахунок зв’язок та м’язів спини, попереку і живота. Рух між окремими хребцями забезпечується за допомогою міжхребцевого диска і двох міжхребцевих суглобів.

Причини болю в попереку різноманітні. У більшості випадків викликані розтягуванням зв’язок або перенапруженням у м’язах, м’яких тканинах спини. Гіперактивність м’язів спини може привести до пошкодження зв’язок, які в свою чергу викликають больовий синдром. Травма також може статися і в одному з міжхребцевих дисків (протрузія, грижі диска). У процесі старіння, диски починають «висихати» і зменшуватися в розмірах, в результаті чого різко підвищується навантаження на міжхребцеві суглоби, викликаючи їх мікротравматизацію.

Індивідуальні особливості анатомії поперекового відділу хребта в поєднанні зі стресовими фізичними навантаженнями можуть призвести до зменшення просвіту спинномозкового каналу за рахунок зміщення хребців (спондилолістезу), формування кісткових або м’яко тканинних наростів (стеноз).

Окремо можна виділити гострий (травматичний) і хронічний (на тлі дегенеративних змін) больовий синдром в області куприка – кокцігоденія.

Фізичні причини болю можуть включати: остеоартроз (спондилоартроз), ревматоїдний артрит, дегенерація і грижі міжхребцевих дисків, переломи (наприклад, на тлі остеопорозу), або рідко, інфекції і пухлини.

У переважній більшості випадків визначати причину болю немає необхідності. Майже в 90% випадків при обмеженні фізичних навантажень біль проходить самостійно за 8-14 день.

Діагностика болю в попереку

Найчастіше лікарі призначають симптоматичне лікування без точного визначення причини. Тільки у випадках наявності тривожних ознак необхідно пройти обстеження навіть без вираженої клінічної симптоматики.

Якщо болить поперек і присутні наступні симптоми, то необхідно термінове обстеження та лікування:

 • Значна травма
 • Травма при незначному навантаженні (неадекватна травма) у віці більше 50 років
 • Безпричинна втрата ваги
 • Незрозуміле підвищення температури
 • Імунодепресія
 • Наявність онкологічних захворювань в анамнезі
 • Внутрішньовенне вживання наркотиків
 • Остеопороз
 • Хронічний прийом кортикостероїдів
 • Вік старше 70 років
 • Неврологічні порушення (порушення рухової функції або чутливості, сечовипускання, акту дефекації)
 • Тривалість больового синдрому більше 3 тижнів

Діагностика болю в попереку може включати в себе:

 • Рентгенографія попереку в стандартних позиціях. Визначення кісткових структур поперекового відділу хребта, їх взаєморозташування. Може показати наявність травматичних ушкоджень, запальних процесів, дислокацію хребців. Побічно вказує на наявність дегенеративних змін в дисках, метастатичні ураження хребців.
 • Функціональна рентгенографія попереку. Визначення функціональних положень поперекового відділу хребта. Може показати наявність нестабільності.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Визначення м’якотканинних порушень у поперековому відділі хребта, дослідження структури міжхребцевих дисків. Показує протрузії та грижі міжхребцевих дисків, стеноз спинномозкового каналу, онкологічні та запальні зміни.
 • Комп’ютерна томографія. Детальне вивчення кісткових структур поперекового відділу хребта. Допомагає визначити наявність і розташування кісткових осколків при травмі.
 • Рентгенденситометрія. Дослідження щільності кісткової тканини. Визначення остеопорозу.

Лікування гострого больового синдрому в попереку >>>

Лікування хронічного больового синдрому в попереку >>>

Звертайтеся до нас за консультацією за вказаними телефонами і ми допоможемо вирішити Ваші проблеми з хребтом за рахунок найсучасніших і ефективних методів лікування, які застосовуються в передових клініках Америки і Європи

Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
08:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Адрес:
Поліклінічний корпус, м.Київ, пров. Чеховський, 7, каб. 404
Запис за телефоном: