Кісткові трансплантати

viber
Задати питання ФІЩЕНКО Якову Віталійовичу по вайбер прямо зараз

Основна частина будь-якого спондилодеза (кісткове злиття) – кістковий трансплантат. Кісткова пластинка використовується при багатьох ортопедичних операціях, які вимагають, щоб кістки зросталися між собою. Кістковий трансплантат забезпечує виконання двох необхідних завдань:

  • Стимулює загоєння кістки
  • Забезпечує підтримку скелета, заповнюючи проміжки між двома або більше кістками.

Стимуляція загоєння кістки

Найбільш часто кістковий трансплантат використовується в вертебральній хірургії для стимуляції загоєння кісток хребетного стовпа. Кістковий трансплантат використовується як «добриво», щоб стимулювати і прискорювати процес загоєння кістки. Тканина кістки, подрібнена в порошок і поміщена в місце перелому або ділянки спондилодеза, виділяє хімічні речовини, що стимулюють злиття кістки, загоюючи її. Якщо кістка взята з власного організму пацієнта, в ній знаходяться остеоцити (живі кісткові клітки), які при переміщенні в інше місце продовжують виконувати свою функцію по створенню нової кістки. Навіть кістка, взята від іншої людини, буде стимулювати загоєння.

Забезпечення підтримки

Кістковий трансплантат також виконує структурну функцію. Крім кісткової стружки також у деяких випадках можна використовувати цільні частини, щоб заповнити проміжок між двома кістками. Наприклад, при видаленні тіла хворого хребця або диска, хірург може помістити замість нього шматок кісткового трансплантата. Оскільки кістка тверда, вона буде утримувати хребет, в той час як відбувається загоєння. Протягом деякого часу весь кістковий трансплантат перебудується і ввійде в структуру єдиної кістки поряд з тими, між якими він встановлений. Час необхідний на повну перебудову трансплантата залежить від його розміру та особливостей організму. Іноді це повільний процес, який може затягнутися на кілька років.

Аутотрансплантат проти алотрансплантата

Для заміщення дефектів кістки, спондилодеза і прискорення загоєння, хірург може використовувати різні методи. Найчастіше використовують власну кістку, проте це не завжди можливо. Трансплантат, взятий з кістки Вашої скелета, називається аутотрансплантатом. Кістковий трансплантат, взятий з скелета будь-кого іншого – аллотрансплантат. Також можлива комбінація алло- і аутотрансплантата.

Алотрансплантат може бути взятий з різних типів. Алотрансплантат зазвичай береться від донорів і прямує до відділення консервування тканин. Там його спеціально обробляють, перевіряють на стерильність і захворювання типу гепатиту та СНІДу. Після спеціальної обробки аллотрансплантат не містить живих клітин і має меншу кількість необхідних для загоєння хімічних речовин. Недолік аллотрансплантата полягає в тому, що він не завжди зростає так само швидко як аутотрансплантат. Однак білок, що синтезується організмом, відповідальний за зростання кістки, заповнює цей недолік. Перевага аллотрансплантата в тому, що немає необхідності проводити додаткових операцій по забору аутотрансплантата. Це прискорює час операції, і зменшує біль після неї. Алотрансплантат не несе ризику передачі інфекційних хвороб. Це перевірено безліччю досліджень.

Алотрансплантат дуже корисний, коли операція вимагає великої кількості кісткового трансплантата, перевищує те, що може дати Ваше власне тіло. Головним правилом забору аутотрансплантата є те, щоб не порушити функцію кістки, з якої взяли трансплантат.

Сучасні технології

У різних науково-дослідних інститутах проведено безліч експериментів з синтезу різних замінників кісткового трансплантата, хімічних речовин і пристроїв, що стимулюють ріст кістки. Багато хірургів використовують пристрої електростимуляції протягом перших тижнів після операції, щоб прискорити зрощення. Було синтезовано безліч штучних матеріалів кісткового трансплантата. Наприклад, морський корал, іноді успішно використовується для структурної заміни дефектів кістки. Також використовуються:

  • знесолений кістковий матрикс (Demineralized bone matrix), є одним з типів аллотрансплантата, взятого з кісток трупів, і спеціально оброблених у відділеннях консервування тканин. Після видалення з кістки кальцію, вона може бути перетворена в замазку, листок або гель. Тоді його легко додати в місце дефекту для поліпшення злиття.
  • аутогенний фактор росту (Autologous growth factor) – суспензія, синтезуєма в лабораторії з тромбоцитів (клітин крові). Зазвичай використовується в комбінації з підтримуючими пристроями типу Кейджа (сітка Хармса) або алотрансплантатом.
  • Кістковий морфогенетичний білок (Bone morphogenic protein) – хімічна речовина, яка додається до кісткового трансплантату, щоб прискорити його перебудову.
Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
08:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Адрес:
Поліклінічний корпус, м.Київ, пров. Чеховський, 7, каб. 404
Запис за телефоном: