Що буде при не лікуванні сколіозу?

viber
Задати питання ФІЩЕНКО Якову Віталійовичу по вайбер прямо зараз

Проблеми хворого, у зв'язку з деформацією хребта

(Михайловский М.В., Фомичев Н.Г. Хирургия деформаций позвоночника. – Новосибирск: Сиб. унив. изд-во, 2002. – 432 с.)

Як зазначалося раніше, ніколи не можна передбачити, чи буде хворий з деформацією хребта мати проблеми в майбутньому. Будь яка клініка, що займається деформаціями хребта, бачить безліч дітей, а особливо – дорослих, що мають реальні проблеми: зниження легеневої функції, болю, неврологічний дефіцит, невдоволення своїм зовнішнім виглядом.

У 1968 р. з'явилися дві цікавих публікації. U.Nilsonne і К.Lundgren (Швеція) простежили долю 113 літніх хворих (88 жінок і 25 чоловіків), спочатку обстежених в період з 1913 по 1918 рр. Данне дослідження виконане в 1963 р, термін спостереження сягає 50 років. Ці пацієнти не лікувалися. Паралітичні та вроджені деформації у них були виключені. Середній вік при першому огляді становив 15,9 року.

Тільки 11 з 113 пацієнтів випали з дослідження. На момент фінального обстеження решта 56 були живі, а 46 померли. Середній вік смерті склав 47 років, причому смертність різко зростала після 45 років. Відзначено 31 реальна смерть, в порівнянні з 9,5 очікуваними смертями для шведської популяції на цей час. У 60% випадків смерть настала на тлі кардіопульмональної патології, а 16 смертей були наслідком ураження правого серця.

Аналізувалися також соціальні та медико-соціальні аспекти. Відзначено, що у хворих на сколіоз знижена працездатність, особливо при грубих деформаціях. Жінки залишилися незаміжніми в 76% випадків. Почуття втоми або болю в грудному або поперековому відділах хребта відзначали 90% хворих. Багато були змушені значну частину життя користуватися корсетом. Пенсію по інвалідності отримували 33% хворих, а інші 17% внаслідок неможливості працювати прожили майже все життя з батьками чи іншими родичами. 47% пацієнтів були непрацездатними.

В іншій статті, опублікованій в тому ж журналі, A.Nachemson [1968] (Швеція) проаналізував 130 хворих (з них 75% – жінки), спочатку обстежених в 1927-1936 рр. Лікування ці люди не отримували. Етіологія деформацій – вроджена, поліоміелітічна, ідіопатична. Середній вік первинного огляду становив 14 років. З 130 хворих 117 простежено до 1966 року, з них 20 померли, причому 16 – через серцево-легеневу патологію, що розвинулася, ймовірно, внаслідок деформації хребта. У живих середня величина деформації склала 105 °.

Як і в попередньому повідомленні, смертність вдвічі перевищила таку в загальній популяції шведів. У 97 живих хворих відзначені непрацездатність і поперекові болі, 24 з них отримували пенсію по інвалідності. Непрацездатність в середньому заявляла про себе у віці 36 років. У інших 15 хворих мали місце виражені серцево-легеневі порушення.

Важкою ручною працею не займався ніхто, 21 хворий були на відносно легкій роботі, 48 займалися легкою працею. Хребетні болі були постійними у 39 з 97 живих хворих, корсетами користувалися 24 людини. Автор статті прийшов до висновку, що больовий синдром є наслідком характерних для подібних хворих остеоартрітіческій змін.

Третє велике дослідження нелікованих сколіозів виконано D.Collis і I.Ponseti (Айова, США) [1969]. З 358 хворих ідіопатичним сколіозом 106 були обстежені персонально, а інші 109 піддані анкетування при середньому терміні спостереження 24 роки. Загальна кількість хворих склала лише 60% від загальної групи, що значно менше, ніж у роботах двох попередніх авторів (близько 90%).

Середній вік в кінці спостереження дорівнював 42 рокам. З 215 хворих троє оперовані в дорослому віці з приводу заднього спондилодезу, а 17 померли. Не мали больового синдрому 22% пацієнтів, рідкісні болі відчували 16%, періодичні болі – 31%, часті – 16%, постійні – 15% хворих. Ці результати не відрізнялися від таких в контрольній групі.

Життєва ємність легенів була виміряна у 106 хворих і склала у 96 з них понад 2 л. Легенева симптоматика безпосередньо корелювала зі зниженням життєвої ємності. 66% хворих з деформаціями понад 60 ° демонстрували значне зниження життєвої ємності легень.

Цитована робота – єдине на сьогодні дослідження, в якому представлені рентгенографічні дані в динаміці: з них видно, що грудні деформації величиною 60-80 ° в кінці періоду росту прогресують в найбільшою мірою.

J.Fowles зі співавторами (Канада) [1976] спостерігали 221 хворого, з яких 117 були пройшли лікування. Автори виявили, що 55 хворих вижило і 10 померло до моменту дослідження. Середній термін спостереження склав 23 роки, середня величина дуги дорівнювала 60.

З 55 хворих у 40% болі були періодичними, у 24% – постійними. Болі корелювали з величиною деформації і ставали більш постійними після 30-річного віку. З цієї групи 22% були безробітними, 15% ніколи не працювали, і жоден з них не займався важкою роботою. Пенсію по сколіозу отримували 9%.

Психологічні проблеми у зв'язку з деформацією виникали у 67%. Сім'ї ці хворі створювали рідше, ніж здорові люди, при цьому відчували проблеми у зв'язку з косметичним дефектом. З 10 померлих 4 мали ідиопатичні сколіози, 3 – вроджені, 3 – паралітичні. 4 людини померли через серцево-легеневі порушення.

A.Danielsson і A.Nachemson [2000] досліджували групу з 252 хворих, які лікувались оперативно (за допомогою дістрактора Харрінгтона) або консервативно (корсетом) в період з 1968 по 1977 рр. В обох групах частота дегенеративних змін в поперековому відділі хребта була достовірно вище, ніж у загальній популяції, при цьому протяжність зони спондилодезу істотної ролі не грала.

На закінчення можна відзначити, що попередні дослідження в чомусь дають однозначні результати, в чомусь – протилежні. Основна тенденція зрозуміла: при великих (90 ° і більше) грудних деформаціях неминучі зниження життєвої ємності легень, удвічі більше часта рання смерть унаслідок cor pulmonale, виражені болі і косметичний дефект, що веде до психологічних (але не психіатричних) проблем.

Ніхто з дослідників не вважає за можливе стверджувати, що деформації менше 45 ° на момент завершення росту підвищують ризик подальшого прогресування, болю, респіраторного дефіциту і виникнення косметичних проблем. У той же час, деякі деформації величиною 50 ° на момент дозрівання є стабільними і не прогресують, а інші – збільшуються. Хворий повинен розглядатися і лікуватися як індивід, а не середньостатистична фігура.

Досить надійний шлях дослідження природного перебігу деформацій хребта – вивчення досвіду спеціалізованих вертебрологічних центрів. Якщо дорослий пацієнт зі сколіозом не відчуває проблем, він не привертає уваги лікарів. У реальному житті всі подібні центри мають справу з великою кількістю хворих, які відчувають масу проблем. Основні з них – біль внаслідок прогресування деформації, зниження функції легень, косметичний і неврологічний дефіцити.

Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
08:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Адрес:
Поліклінічний корпус, м.Київ, пров. Чеховський, 7, каб. 404
Запис за телефоном: