zvru100

Вступ

Для як найшвидшого відновлення після операції на хребті, зменшення болю і як найшвидшого загоєння рани необхідно вивчити способи для посилення хребетного стовпа і профілактики майбутніх проблем. Лікар-реабілітолог (ВР) допоможе Вам зменшити больовий синдром і сформувати нові звички для збереження Вашого хребта здоровим.

Знання про відновлювальне лікування включають:

 • Що буде при першому візиті до лікаря-реабілітолога (ВР)
 • Які способи лікування використовуються для зменшення болю
 • Які вправи допомагають Вам швидше одужати
 • Які вправи допоможуть Вам для повсякденного життя

Перший візит

При першому візиті Ваш ВР збере інформацію щодо стану Вашого хребетного стовпа. Можливо, будуть задані питання щодо початку захворювання, травми, що заважає Вам у Вашому повсякденному житті. Це допоможе Вашій ВР ознайомитися з Вашою проблемою і скласти план необхідного відновного лікування.

Огляд. Після розгляду Ваших відповідей, Ваш лікар проведе огляд, який включає наступні перевірки.

Постава. Дисбаланси в положенні Вашої хребетного стовпа можуть чинити тиск на запалені суглоби, нерви і м'язи. Поліпшення Вашої постави може значно зменшити больовий синдром.

Діапазон рухів. ВР обов'язково зафіксує об'єм рухів у Ваших суглобах, для подальшого порівняння цих показників до і після проведеного лікування.

Неврологічне дослідження. Ваш ВР може провести неврологічне обстеження: чутливість, рефлекси, силу м'язів. Результати можуть допомогти визначити область поразки хребетного стовпа, і більш прицільно вести лікувальні заходи.

Мануальне дослідження. Ваш ВР ретельно пропальпірует (обмацає) хребетний стовп в різних положеннях, щоб упевнитися в нормальній роботі суглобів, цілісності зв'язкового апарату і м'язів.

Ергономіка. Ергономіка включає в себе дослідження того, як і де Ви виконуєте вашу роботу і проводите вільний час. Розуміючи Вашу ергономіку, ВР може підкоригувати Ваші щоденні пози і рухи. Іноді навіть незначне коректування ергономіки допомагає зменшити больовий синдром і травматизацію хребетного стовпа.

План лікування

Після оцінки Ваших відповідей та результатів огляду, лікар-реабілітолог повинен визначити кращий спосіб допомогти Вам. Далі буде складено план лікування, який включає в себе різні процедури і комплекси вправ, які допоможуть Вам якомога швидше відновитися після операції на хребті, зменшити больовий синдром, дозволити Вам виконувати Вашу щоденну роботу з більшою легкістю і невимушеністю. План також включає прогноз, якого буде прагнути досягти лікар разом з Вами після проведеного відновлювального лікування.

Лікування

Головна мета відновного лікування полягає в тому, щоб навчити пацієнта контролювати симптоми захворювань хребетного стовпа, для профілактики повторного маніфесту захворювання.

 • Контроль больового синдрому
 • Лікувальна фізкультура
 • Функціональне лікування
 • Домашня програма

Контроль больового синдрому

Ваш лікар може вибрати один або кілька поданих далі засобів, для управління Вашим больовим синдромом.

Відпочинок

Відпочинок допомагає Вашим болючим суглобам і м'язам зменшити больовий синдром, надаючи час для загоєння післяопераційної рани. Якщо будь-яка активність або рух викликає біль, то це має бути сигналом, що рана все ще не зажила. Не варто виконувати будь- які рухи, які збільшують біль. У ранньому післяопераційному періоді з метою обмеження руху лікар може прописати Вам фіксуючий корсет.

Поза

Ваш ВР порадить Вам найбільш комфортну позицію для сну або відпочинку, а також розповість щодо пози, яка зменшить напругу хребетного стовпа під час роботи.

Лід

Лід звужує кровоносні судини, зменшуючи кровотік. Це допомагає зменшити запалення, спазм м'язів і біль.

Тепло

Тепло розширює кровоносні судини, збільшуючи кровотік. Це допомагає вводити через шкіру необхідні медичні препарати, які прискорюють загоєння рани і зменшують больовий синдром.

Ультразвук

Ультразвук може досягати тканин, які розташовані на глибині більше 5 см від поверхні шкіри. Ультразвук діє на молекули, викликаючи їх вібрацію. Вібруючи молекули, виробляють тепло поліпшують кровопостачання в конкретній області, збільшується доставка кисню і поживних речовин до запалених тканин.

Електростимуляція

Електростимуляція – досить ніжна процедура, що використовується для поліпшення провідності нервової тканини. Електричний струм проходить через прокладки розташовані на шкірі. Електростимуляція може зменшити біль, зняти спазм м'язів.

Масаж

Ваш лікар може призначити Вам масаж м'язів з метою зменшення больового синдрому, зняття спазму м'язів, поліпшення кровопостачання м'яких тканин.

Розробка суглобів

Нормоване навантаження і рух в суглобах після оперативного лікування повинні контролюватися досвідченим ВР. Часто ця процедура болюча, однак необхідна для якнайшвидшого відновлення.

Розтягування

Больовий синдром, викликаний запаленням суглобів та м'язів, часто зменшується при використанні розтягування. Лікарі накладають розтягнення вручну, або за допомогою тракційних механізмів.

Лікувальна фізкультура

Спеціально підібрана програма вправ лікувальної фізкультури допомагає поліпшити Вашу фізичну форму, включаючи гнучкість, стабілізацію, координацію.

Гнучкість

Вправи, що збільшують гнучкість хребетного стовпа, допомагають зменшити біль і зберегти Ваш хребет у здоровому вигляді. Гнучкість необхідна для безпеки виконання різних рухів. Напружені м'язи викликають дисбаланс в рухах, що може призвести до пошкодження різних структур хребта.

Стабілізація

Навколохребтові м'язи, на які Ви будете впливати, виступають в якості стабілізаторів. Робота над цими м'язами допоможе Вам виконувати рухи хребетного стовпа в повному обсязі, і надати стійкості при виконанні щоденної роботи.

Координація

М'язи хребта повинні бути не тільки міцними, але і їх робота повинна бути скоординована. Рух у них має бути максимально безпечним, зменшуючи шанс повторної травматизації хребта.

Фітнес

Заняття фітнесом допомагає у відновленні організму після операції на хребті, покращує загальний стан організму. Розробка комплексу аеробних (на свіжому повітрі) вправ, покращує кровопостачання м'язів і нервової тканини, стимулює вироблення організмом ендорфінів, які діють як природні болезаспокійливі засоби.

Комплекс аеробних вправ може включати:

 • Їзда на велотренажері
 • Ходьба по біговій доріжці
 • Ходьба на степпері

Функціональне навчання

Функціональне навчання потрібно, коли Ви потребуєте корекції Вашої постави, механіки рухів та ергономіки.

Постава

При дотриманні нормальної постави Ваш хребетний стовп несе оптимальне навантаження, тим самим, уникаючи перенапруги кісткових і мягкотканих структур, мінімізуючи ризик розвитку дегенеративно-дистрофічних і травматичних захворювань.

Механіка рухів

Виконуючи правильно всі рухи тіла під час Ваших щоденних активностей, Ви зменшуєте ризик розвитку захворювань хребта. Ваш лікар-реабілітолог повинен пояснити Вам Ваші помилки при здійсненні тих чи інших рухів і скоригувати їх.

Ергономіка

Правильне положення та безпечні рухи тіла під час роботи допомагають Вам контролювати больовий синдром в області попереку, захистити Ваш хребет від подальшої травматизації. Навіть незначна корекція способів виконання щоденної роботи принесе Вам значну вигоду.

Домашня програма

Як тільки Ви навчитеся керувати болем, обсяг руху в хребті покращиться, а його міцність зросте. Лікар-реабілітолог складе Вам програму щоденних вправ, які Ви будете виконувати вдома, для профілактики захворювань хребетного стовпа.