Біль у попереку у спортсменів

viber
Задати питання ФІЩЕНКО Якову Віталійовичу по вайбер прямо зараз

Спортсмени завжди знаходяться в групі ризику по травмі хребетного стовпа через високу фізичної активності. Будь то лижний спорт, баскетбол, футбол, гімнастика, фітнес, атлетика, теніс – хребетний стовп відчуває значні навантаження, поглинаючи осьовий, ротаційне, згинальні тиск. Це тиск викликає травматизацію структур хребетного стовпа.

У своїй практиці ми застосовуємо німецькі протоколи лікування спортсменів розроблені в MARIANOWICZ MEDIZIN (Мюнхен), де проходять лікування футболісти Динамо Київ

Хоча все навантаження під час фізичних активностей розподіляється між усіма відділами хребта, оцінено, що 5-10% всіх спортивних травм пов’язано з поперековим відділом хребта. Багато випадків больового синдрому в попереку у спортсменів можуть бути викликані певною травмою, інші є наслідком повторних мікротравм.

Для професійного спортсмена іноді важко змінювати графіки тренувань і змагань. Також важко прийняти той факт, що існує реальна проблема. Всі спортсмени, які страждають від болю в хребті, повинні бути ретельно обстежені в спеціалізованих медичних установах. Якщо не запустити проблеми, то лише в незначній кількості ситуацій потрібно ослаблення або припинення спортивної навантаження, поки проблема не вирішена.

Причини

Навіть враховуючи те, що біль у попереку може іноді лікуватися і без відриву від тренувань і змагань, спортсмени часто відмовляються шукати медичну допомогу. Багато хто з них заперечують або мінімізують скарги, щоб уникнути наслідків, типу необхідності зменшити активність, щоб одужати, втратити становище або бути видаленим з основної команди, або підвести команду. Деякі спортсмени просто не хочуть проконсультуватися з фахівцем, вони сподіваються, що біль пройде самостійно.

Багато спортсменів приймають різні болезаспокійливі препарати, або ж терплять біль заради результату. Однак відхід від медичної допомоги може призвести до подальшої більш серйозної травми. Без медичної допомоги, пошкодження хребетного стовпа може призвести до швидкого закінчення спортивної кар’єри.

Є багато причин болю в області попереку. Найбільш часті викликані розтягуванням зв’язкового-м’язового апарату хребта, спонділолізом і спондилолистезом, остеохондрозом та грижею диска.

Розтягування

Термін розтягнення зв’язкового-м’язового апарату хребта відноситься до всіх пошкоджень м’яких тканин поперекового відділу хребта. М’які тканини – м’язи, нерви, зв’язки, сухожилля, і кровоносні судини навколо хребетного стовпа. Цей тип травми найчастіше зустрічається у спортсменів. Цей діагноз зазвичай виставляється, після того як виключені будь-які інші причини больового синдрому. Ці ушкодження рідко вимагають будь-яких лікувальних заходів, і досить швидко проходять самостійно.

Спонділоліз і спондилолістез

Дефект дужки хребця називають спонділоліз. Якщо тріщина зустрічається з обох сторін дужки, хребетний стовп зісковзує вперед – спондилолістез. Поки не існує єдиної думки про причини розвитку спондилолістезу. Більшість лікарів сходяться на думці, що дефект дужки хребця з’являється у дітей головним чином через спорт і викликан підвищеним навантаженням на хребетний стовп. Спонділоліз може проявлятися у дорослих як результат надмірних навантажень на хребетний стовп, в кінцевому рахунку, відбувається так званий перелом напруги (або втоми).

Спонділоліз зазвичай зустрічається у спортсменів, навантаження яких викликають часте перерозтягнення поперекового відділу хребта, типу гімнастики, стрибків з жердиною та футбол. Також спонділоліз часто проявляється у важкоатлетів через надмірні навантаження на хребетний стовп.

Спонділоліз не завжди проявляється значним больовим синдромом, частіше це помірний хронічний біль у попереку. Біль зазвичай викликан механічним тиском на нервові корінці.

Щотижня ми проводимо до 20 різних варіантів епідуральних стероїдних ін’єкцій. У нас найбільший досвід їх застосування в Україні

Спондилолістез зустрічається, коли слабкість, викликана спонділолізом, змушує один хребець ковзати вперед до нижче розташованого. Більшість випадків спондилолізу у спортсменів не викликають спондилолістеза, проте, якщо все-таки це сталося, це захворювання вимагає більш агресивної тактики лікування, навіть до операції. Прогресування спондилолістеза частіше зустрічається у підлітків, ніж у дорослих.

Часто спонділоліз і спондилолістез проходять безсимптомно, не викликаючи больового синдрому. Іноді зісковзнивший хребець може звузити спинномозковий канал, здавлюючи спинний мозок і нервові корінці, викликаючи болі в попереку, сідницях, нижніх кінцівках, а так само оніміння в ногах. Якщо проблема викликає перераховані вище симптоми, то висока ймовірність потреби оперативного втручання.

Остеохондроз і грижа міжхребцевого диска

Більшість спортивних навантажень створюють високу напругу на хребет. Протягом довгого часу ці повторні навантаження підсумовуються і викликають пошкодження міжхребцевих дисків хребетного стовпа.

Грижа диска зустрічається, коли тиск на зовнішні волокна диска досягає критичного значення і викликає його розрив, а внутрішня частина – пульпозное ядро, виходить назовні. Якщо цей розрив відбувається з боку спинномозкового каналу, грижа диска може здавлювати спинний мозок і нервові корінці. Якщо грижа велика, то її фрагмент, що лежить в каналі, викликає тяжке подразнення нервів.

Основними симптомами грижі диска є: болі в області попереку, що віддають у нижні кінцівки, відчуття оніміння, зміна рефлексів. Крім того, розірваний диск випускає хімічні речовини, що дратують і викликають запалення нервових корінців, викликаючи почуття дискомфорту.

Інші причини

Юні спортсмени також можуть постраждати від болю в області попереку, який викликан деформаціями хребта по типу юнацького кіфозу Шойермана або сколіозу. Ці проблеми зазвичай не пов’язані зі спортивною активністю. Але вони можуть привести до зниження спортивних результатів і неможливості виконувати відокремлені навантаження.

Сколіоз

Сколіоз – захворювання, пов’язане з ростом організму. Зазвичай проявляється під час підліткового бурхливого зростання статевої зрілості і прогресує в міру росту організму. У дівчаток стрибок зростання зазвичай починається у віці 11 років, у хлопчиків – 13 років. Сколіоз розвивається безболісно, ??проте може викликати дискомфорт при виконанні різних навантажень. Найчастіше зустрічається у дівчаток. Якщо починає бурхливо прогресувати, то викликає серйозний косметичний і функціональний дефект. Залежно від ступеня і швидкості прогресування деформації може вимагати консервативного або оперативного лікування.

Більше про юнацький ідіопатичний сколіозі >>>

Юнацький кіфоз Шойєрмана-Мао

Юнацький кіфоз Шойєрмана-Мао – поступово наростаючий тип кифоза. Хребці, що формують хребетний стовп в нормі, мають прямокутну форму і розташовані один над одним, і розділені між собою м’якими подушечками – міжхребцевими дисками. У процесі росту вони можуть набувати трикутну форму, змушуючи хребетний стовп згинатися наперед, більше ніж в нормі, формуючи кіфоз Шойєрмана-Мао.

Більше про юнацький кіфоз Шойєрмана-Мао >>>

Діагностика

Діагностика зазвичай включає виконання МРТ. Рідше необхідно виконання рентгенографії та інших методів.

Лікування

Консервативне лікування

Найчастіше болі в попереку у спортсменів лікуються консервативними засобами. Лікування залежить від причини болю. Звичайне перенапруження може вимагати короткого періоду обмеження активності. Коли симптоми зменшуються, спортсмени зазвичай в стані відновити їх спортивну активність.

Спортсменам з спонділоліз і спондилолистезом лікар може призначити фіксують корсети поряд із суворим обмеженням спортивної активності. Корсет зазвичай призначають на 3 місяці, після яких спортсмени поступово повертаються до тренувань. Лікування грижі диска залежить від симптомів і ступеня роздратування нерва або втрата його функції. Незначні грижі часто лікують консервативно, без оперативного вмешетельству.

  • Протизапальне лікування. Ваш лікар може призначити Вам протизапальне лікування, щоб зменшити біль і набряклість.
  • Лід. Якщо травма тільки сталася, Ваш доктор, напевно, порадить Вам прикладати лід до запаленої області. Холодні компреси зазвичай накладаються на 15-20 хв. Деякі лікарі рекомендують використання контрастних процедур, що досягається зміною холодних і теплих пов’язок кожні 5 хвилин на запаленої області.
  • Відпочинок. Відразу ж після травми Вам треба відпочити в горизонтальному положенні, після якого Ви будете відчувати себе краще. Відпочинок використовується, щоб зняти напругу з хребетного стовпа і околопозвоночних м’язів. Ви повинні відпочити лежачи на жорсткому матраці. Лікарі зазвичай не радять постільний режим більш, ніж на 2 дні, так як перебування в ліжку довше може послабити ключові м’язи спини.
  • Фіксація. Якщо лікар підозрює у Вас справжній втомний перелом, викликаний спортивної активністю, то Вам необхідна фіксація в жорстокому фіксує корсеті протягом декількох місяців. Щомісяця Вам будуть робити рентгенографіюя для контролю перебігу загоєння перелому. Після появи ознак зрощення Вам поступово зніматимуть корсет, і Ви зможете повернутися до повної активності. Як альтернативний варіант розглядається внутрішня стабілізація хребетного сегмента.
  • Відновлювальна терапія. Ваш лікар може порадити Вам працювати з лікарем-реабілітологом. Грамотно підібрана всебічна програма відновного лікування допоможе зменшити біль у спині, поліпшити рухливість і міцність хребетного стовпа, допоможе Вам швидше повернутися до щоденної спортивної активності.
  • Важливим моментом є вправи, які зміцнюють черевні, околопозвоночниє і тазові м’язи. Сильні м’язи в цих областях можуть взяти частину навантаження з хребта на себе, і допоможуть запобігти травматизацію хребців. Лікар-реабілітолог може допомогти пацієнтові розробити оптимальний режим навантажень для якнайшвидшого одужання, порекомендує більший період розминки і аеробних вправ перед основним тренуванням.
  • Блокади. Блокади зазвичай використовуються для зменшення вираженого больового синдрому, викликаного роздратуванням нервового корінця грижею міжхребцевого диска. Для блокади використовується комбінований препарат – кортизон (потужний протизапальний гормон) і місцеве анестезуючі засіб (лідокаїн, новокаїн), який вводиться паравертебрально, або епідурально.

При неефективності консервативного лікування Ваш лікар буде рекомендувати Вам операцію.

Хірургічне лікування

  • Спонділоліз і Спондилолистез. Хірургічне лікування спондилолізу і спондилолистеза необхідно тільки тоді, коли консервативне лікування не в змозі послабити больовий синдром. Здавлювання нерва може вимагати хірургічної декомпресії, званої декомпрессивной Ламінектомій поперекового відділу хребта. Щоб звільнити або зменшити тиск на нервові структури, хірург повинен видалити фрагмент дужки хребця, а іноді навіть і міжхребцеві суглоби. Дужка і міжхребцевий суглоб забезпечують стійкість сегмента, їх видалення може призвести до нестабільності хребетного стовпа. Для профілактики нестабільності хірург виконає спонділодез на рівні спондилолізу або спондилолистеза.
  • Грижа диска. При вираженій клінічній симптоматиці, викликаної грижею міжхребцевого диска і невдалості консервативних заходів, Ваш лікар буде рекомендувати Вам хірургічне видалення грижі. На сьогодні ми використовуємо мінімально інвазивні методи лікування, які не потребують тривалої госпіталізації та після нетривалої реабілітації можливо повернення до фізичних навантажень.

Звертайтеся до нас за консультацією за вказаними телефонами і ми допоможемо вирішити Ваші проблеми з хребтом за рахунок найсучасніших і ефективних методів лікування, які застосовуються в передових клініках Америки і Європи

Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
08:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Адрес:
Поліклінічний корпус, м.Київ, пров. Чеховський, 7, каб. 404
Запис за телефоном: