zvru100

 

Стеноз – звуження спинномозкового каналу, головним чином, викликається комбінацією процесів старіння і дегенеративно-дистрофічних змін у хребті. Знос та мікротравматизація різних частин хребетного стовпа приводить до випирання міжхребцевих дисків, потовщення зв'язок і розширення міжхребцевих суглобів. Все це призводить до звуження спинномозкового каналу і чинить тиск на спинний мозок і нервові корінці. Зазвичай стеноз спинномозкового каналу розвивається у людей старше 60 років. У молодших вікових групах зустрічається рідше і зазвичай обумовлений вузьким від народження спинномозковим каналом. Стеноз найбільш часто викликає біль у попереку і нозі, викликаючи кульгавість.

Далі про:

 • симптоми стенозу
 • діагностику
 • методи лікування

Анатомія

Стеноз може зустрічатися у всіх відділах хребетного стовпа, однак найчастіше розвивається в поперековому. Щоб краще розуміти причини розвитку стенозу, симптоми і методи лікування, необхідно елементарне розуміння анатомії хребетного стовпа.

Більше про анатомію хребетного стовпа >>>

Спинномозковий канал являє собою трубу, з усіх боків обмежену хребцем, в якій розташований спинний мозок, нервові корінці і судини, що живлять їх. Обмежений кістковими структурами і жорсткими зв'язками, він не здатний розширяться. Проте зазвичай існує запас простору між хребцями і нервовими структурами.

Причини

Все, що звужує спинномозковий канал, чинить тиск на спинний мозок і нерви, викликаючи роздратування, запалення, больовий синдром і порушення їх функцій. До захворювань, що звужує просвіт спинномозкового каналу, відносяться – інфекції, пухлини, травми, грижі міжхребцевих дисків, артрит, потовщення зв'язок, і крайові кісткові розростання (остеофіти).

Стеноз зазвичай зустрічається у старших людей через зношування (дегенерацію) хребетного стовпа (потовщення зв'язок, остеофіти, гіпертрофія (розширення) суглоба, грижі дисків).

У деяких випадках простий незначний нахил вперед зменшує больовий синдром. Це пояснюється збільшенням спинномозкового каналу, поліпшенням кровопостачання нервових структур. При виконанні різних активностей спинний мозок потребує поліпшення кровопостачання, розширенні судин, що живлять його. Однак, при наявності стенозу, кровоносні судини не можуть розширитися, що викликає біль і слабкість.

У частини людей спостерігається вузький спинномозковий канал від народження. Це не означає, що вони автоматично відчувають симптоми стенозу, проте навіть при незначних дегенеративних процесах можуть проявлятися його симптоми.

Симптоми

Головні симптоми стенозу спинномозкового каналу проявляються в важкості в ногах, слабкості і болі при ходьбі або просто при тривалому стоянні. Також характерні симптоми, викликані здавленням нервових структур: локальні болі в хребті, нижніх кінцівках. Часто ці симптоми проходять після нетривалого відпочинку.

Діагностика

Діагностика всіх захворювань хребта починається зі збору скарг та анамнезу, заповнення історії хвороби і огляду. Далі лікар призначить комплекс діагностичних процедур, які напевно будуть включати наступні: рентгенографія поперекового відділу хребта, МРТ. У деяких випадках може бути призначено КТ в доповнення або замість МРТ. Також діагностично важливі: мієло (томо) графія, епідурографія, веноспонділографія, дискографія.

Рентгенграфія.

Якщо доктор підозрює дегенеративні зміни в хребетному стовпі, рентген може підтвердити зниження висоти міжхребцевого диска, наявність остеофітів, склероз (затвердіння) зв'язок, гіпертрофію міжхребцевого суглоба і нестабільність при нахилах. Рентген показує кісткові структури, однак м'які тканини лишаються недослідженими. Однак після рентгенографії можна виключити інші захворювання хребта: травматичні, інфекційні та пухлинні захворювання.

МРТ

МРТ хребетного стовпа допоможе виявити зниження рівня рідини в міжхребцевих дисках, гіпертрофію міжхребцевих суглобів, стеноз (звуження) спинномозкового каналу, і випинання (грижу) диска.

КТ

КТ – діагностичний тест, який пошарово візуалізує кісткові структури хребта. Перегляд ряду поперечних томографічних знімків покаже порушення структури міжхребцевого диска, дегенерацію кісток, типу формування остеофітів або гіпертрофію міжхребцевого суглоба. Часто КТ суміщають з контрастуванням епідурального простору (оболонки спинного мозку).

Веноспонділографія

Показує стан судин навколо спинного мозку.

Дискографія

При дегенеративно-дистрофічних ураженнях міжхребцевого диска покаже зміщення його центральної частини у бік спинномозкового простору.

Лікування

Консервативне лікування

Після повного комплексу діагностичних процедур Ваш лікар зможе поставити остаточний діагноз, і визначити ступінь серйозності проблеми. У деяких випадках буде необхідно термінове хірургічне втручання. Однак у більшості випадків в операції немає потреби. Стеноз спинномозкового каналу – повільно прогресуюче захворювання, яке добре лікується консервативними заходами.

Існує велика різноманітність лікувальних процедур для лікування стенозу. У більшості випадків достатньо прості маніпуляції, типу правильного розподілу навантаження-відпочинку. Також буде корисно виконання спеціального комплексу фізичних вправ. Мета будь-якого прописаного Вам лікування – зменшити больовий синдром і якомога швидше повернути Вас до нормальної активності.

Медикаментозне лікування

Больовий синдром в поперековому відділі хребта можна лікувати за допомогою болезаспокійливих засобів. Однак слід пам'ятати, що вони не зупиняють процес розвитку захворювання.

Більше про препарати, що застосовуються для лікування больового синдрому в попереку >>>

Хондропротектори. Глюкозамін та хондроїтин препарати, що покращують метаболізм хряща, уповільнюють і попереджають його деструкцію, а також допомагають зменшити симптоми прояву артрозу суглобів, таких як біль, ранкова скутість, тугорухливість. Прийом цих препаратів проводиться курсами по 3-4 місяці 1-2 рази на рік. У комбінації з природними компонентами (імбир, корінь верби) ефективність препаратів цієї групи зростає, а можливість побічних ефектів значно знижується.

Лікувальна фізкультура

Якщо Ваш стан викликає помірний больовий синдром і не погіршується, то Ваш лікар може рекомендувати Вам роботу з лікарем-реабілітологом. Добре підібрана індивідуальна програма комплексу фізичних вправ допоможе Вам зняти запалення, зменшити больовий синдром, поліпшити поставу, підвищити гнучкість і міцність хребта, допоможе Вам виконувати щоденні активності з більшою легкістю і невимушеністю.

Лікар-реабілітолог допоможе Вам підібрати оптимальну позу, скоректує Ваші рухи, щоб знизити навантаження на хребет. Вправи, призначені ним, допоможуть поліпшити м'язи попереку, черевного преса, зміцнити серцево-судинну систему. Комплекс вправ зазвичай розписується на 3 рази на тиждень, терміном на 2-3 місяці.

Завдання лікувальної фізкультури полягають у тому, щоб допомогти Вам:

 • Навчити Вас контролювати симптоми захворювання
 • Налаштувати правильну поставу і рухи тіла, щоб зменшити навантаження на поперековий відділ хребта
 • Максимізувати гнучкість і міцність хребетного стовпа
 • Сприяти покращенню серцево-судинної системи, загального самопочуття

Блокади

Блокади можуть використовуватися для зменшення больового синдрому і запалення, викликаного здавленням нервових структур стенозом поперекового відділу хребта. Ін'єкції знімають набряк з запалених тканин, тим самим, знімаючи тиск з роздратованих нервів. За допомогою ін'єкції вводиться комбінація препарату кортизону (потужний протизапальний гормон) і місцевого анальгезуючого засобу (новокаїн, лідокаїн).

Епідуральний адгезіоліз

Досить ефективний метод зниження больового синдрому в попереку і нижніх кінцівках. За допомогою тонкого катетера, встановленого безпосередньо в область звуження спинномозкового каналу, епідурально вводяться речовини, що зменшують запалення, що розширюють канал, тим самим досягається тривалий знеболюючий ефект.

Більше про епідуральний адгезіоліз >>>

Хірургічне лікування

Стеноз спинномозкового каналу може прогресувати протягом довгого часу. Показаннями до хірургічного лікування є:

 • Слабкість в ногах
 • Болі при ходьбі
 • Проблеми з сечовипусканням, запори
 • Нестерпний біль у попереку

Оскільки стеноз спинномозкового каналу частіше зустрічається у літніх людей, то метою хірургічного втручання є повне одужання пацієнта. При наявності серйозної супутньої патології (хвороби серцево-судинної системи, діабет) високий ризик виконання хірургічного втручання. Рішення про можливість проведення операції повинно прийматися не тільки хірургом, але і кардіологом, терапевтом та іншими фахівцями.

Головна мета будь-якої хірургічної процедури, що використовується для лікування стенозу, полягає в тому, щоб видалити тиск на нервові корінці в поперековому відділі спинномозкового каналу. Це означає, що сам канал має бути розширений, і будь які остеофіти, грижі дисків, осифіковані зв'язки повинні бути вилучені. Ця операція носить назву декомпресії або декомпресивної ламінектомії поперекового відділу хребта.

Щоб звільнити або зменшити тиск на нервові структури, хірург повинен видалити задні елементи хребця: остисті і поперечні відростки, дужки і суглобові відростки хребця. Однак, ці елементи відіграють важливу роль в стабілізації хребетного стовпа, і при їх видаленні в післяопераційному періоді може виникнути нестабільність хребетного стовпа. З метою стабілізації хірург повинен виконати стабілізацію за допомогою спондилодезу і фіксацію металевими імплантами.

Leave a Reply