Оcтеомієліт хребта (спондиліт)

viber
Задати питання ФІЩЕНКО Якову Віталійовичу по вайбер прямо зараз

Важким захворюванням людського організму є гематогенний остеомієліт хребта, в недавньому минулому який давав 40-60% летальних результатів. Захворювання зазвичай починається з гнійного процесу (фурункула, карбункула, панариция, гідраденіту та ін.). Пройшовши стадію сепсису з високою Т ° тіла, ознобом, головним болем, затьмаренням свідомості. На тлі антибактеріальної терапії через 2-3 тижні з'являються локальні болі в хребті, температура дещо знижується, проте залишаються явища інтоксикації. Картина крові характеризується вираженим у різному ступені лейкоцитозом, зрушенням формули крові вліво, різко підвищується ШОЕ, поява патологічних зернистих еритроцитів. У всіх хворих відзначаються підвищені серологічні реакції на антитіла. При рентгенологічному дослідженні відзначається зниження висоти міжхребцевого диска і ущільнення паравертебральних м'яких тканин. Це ранні ознаки гематогенного остеомієліту хребта. Прорив гною з патологічного вогнища в хребетний канал викликає розвиток гнійного епідуриту і компресійної мієлопатії з порушенням рухів, чутливості, рефлекторної діяльності, трофічних розладів і функції тазових органів. При нераціональному лікуванні гнійного затекло, яке полягає тільки в розтині гнійного абсцесу, у хворих розвивається свищеподібна форма гематогенного остеомієліту. За клінічними спостереженнями зазначалося утворення внутрішніх свищів – розтин гнійного абсцесу в бронхи, пряму кишку, вагіну, глотку. У декількох хворих відзначали зовнішньо-внутрішні свищі, тобто розтин гнійного вогнища всередину порожнього органа і назовні. Діагностика таких ускладнень ускладнена. Допомагає в їх виявленні контрастні рентгенологічні дослідження і введення в зовнішній свищ фарбувальних речовин. Поява їх у полому органі свідчить про наявність такого ускладнення.

Основним методом лікування гематогенного остеомієліту з гнійними затекло в фасціальному просторі шиї, заднього середостіння, заочеревинного простору, малого тазу є хірургічний. При цьому необхідно широке розкриття гнійного вогнища, санація гною і підведення іригаторів і дренажів для промивання затека антисептичними препаратами протягом 2-3 тижнів. При наявності свищевої форми остеомієліту санацію гнійного вогнища ми зазвичай здійснюємо через «здорові» тканини. При гнійних затекло в хребетний канал майже у всіх хворих спостерігався абсцес в паравертебральних тканинах. Обидві порожнини, заповнені гноєм, повідомлялися між собою через гнійний канал в міжхребцевому диску і у частини хворих після санації гною з заднього середостіння ми спостерігали регрес неврологічних проявів. Однак санація паравертебральних натечників не завжди виключала ламінектомії для видалення гною з хребетного каналу при епідуріте. Тривале існування гною в хребетному каналі, організація його в грануляційну тканину з наступним фіброзом призводить до незворотних змін спинного мозку з негативним прогнозом.

Успішна санація гнійного вогнища і антибактеріальна іригація і дренування призводить до розвитку кісткового анкілозу уражених суміжних хребців і купіруванню гематогенного остеомієліту. Великі труднощі для хірурга і високий ступінь ризику для хворих становлять рецидивні форми з тривалим перебігом. У відновний процес залучаються навколишні м'які тканини з залученням внутрішніх органів, великих судин. Тканини різко склерозуються і доступ до гнійного вогнища затруднюється, а його санація стає ризикованою.

Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
08:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Адрес:
Поліклінічний корпус, м.Київ, пров. Чеховський, 7, каб. 404
Запис за телефоном: