Оcтеомієліт хребта (спондиліт)

Важким захворюванням людського організму є гематогенний остеомієліт хребта, який ще в недалекому минулому у 40-60% випадків мав летальних ефект. Захворювання зазвичай починається з гнійного процесу (фурункула, карбункула, панариция, гідраденіту та ін.). Далі спостерігається стадія сепсису з високою Т ° тіла, ознобом, головним болем, затьмаренням свідомості. На тлі антибактеріальної терапії через 2-3 тижні з'являються локальні болі в хребті, температура дещо знижується, проте залишаються явища інтоксикації. Картина крові характеризується вираженим у різному ступені лейкоцитозом, зрушенням формули крові вліво, різко підвищується ШОЕ, поява патологічних зернистих еритроцитів. У всіх хворих відзначаються підвищені серологічні реакції на антитіла. При рентгенологічному дослідженні відзначається зниження висоти міжхребцевого диска і ущільнення паравертебральних м'яких тканин. Це ранні ознаки гематогенного остеомієліту хребта. Прорив гною з патологічного вогнища в хребетний канал викликає розвиток гнійного епідуриту і компресійної мієлопатії з порушенням рухів, чутливості, рефлекторної діяльності, трофічних розладів і функції тазових органів. При нераціональному лікуванні гнійного затекло, яке полягає тільки в розтині гнійного абсцесу, у хворих розвивається свищеподібна форма гематогенного остеомієліту. За клінічними спостереженнями зазначалося утворення внутрішніх свищів – розтин гнійного абсцесу в бронхи, пряму кишку, вагіну, глотку. У декількох хворих відзначали зовнішньо-внутрішні свищі, тобто розтин гнійного вогнища всередину порожнього органа і назовні. Діагностика таких ускладнень ускладнена. Допомагає в їх виявленні контрастні рентгенологічні дослідження і введення в зовнішній свищ фарбувальних речовин. Поява їх у полому органі свідчить про наявність такого ускладнення.

Основним методом лікування гематогенного остеомієліту з гнійними виливами в фасціальному просторі шиї, заднього середостіння, заочеревинного простору, малого тазу є хірургічний. При цьому необхідно широке розкриття гнійного вогнища, санація гною і підведення іригаторів і дренажів для промивання затека антисептичними препаратами протягом 2-3 тижнів. При наявності свищевої форми остеомієліту санацію гнійного вогнища ми зазвичай здійснюємо через «здорові» тканини. При гнійних виливах в хребетний канал майже у всіх хворих спостерігався абсцес в паравертебральних тканинах. Обидві порожнини, заповнені гноєм, зв'язувалися між собою через гнійний канал в міжхребцевому диску і у частини хворих після санації гною з заднього середостіння ми спостерігали регрес неврологічних проявів. Однак санація паравертебральних натечників не завжди виключала ламінектомії для видалення гною з хребетного каналу при епідуріте. Тривале існування гною в хребетному каналі, організація його в грануляційну тканину з наступним фіброзом призводить до незворотних змін спинного мозку з негативним прогнозом.

Успішна санація гнійного вогнища і антибактеріальна іригація і дренування призводить до розвитку кісткового анкілозу уражених суміжних хребців і купіруванню гематогенного остеомієліту. Великі труднощі для хірурга і високий ступінь ризику для хворих становлять рецидивні форми з тривалим перебігом. У відновний процес залучаються навколишні м'які тканини з залученням внутрішніх органів, великих судин. Тканини різко склерозуються і доступ до гнійного вогнища затруднюється, а його санація стає ризикованою.

 
 
У вас є питання?
Фіщенко
Яків Віталійович
відповідає за вайбером
Фіщенко Яків Віталійович
Доктор медичних наук, професор
Головний науковий співробітник
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії
Фіщенко Яков відповідає за вайбером
Команда досвідчених лікарів
завжди готові прийти вам на допомогу:
 • Фіщенко Яків Віталійович
  Головний лікар клініки Досвід: 19 років детальніше
 • Кравчук Людмила Дмитрівна
  Фізичний терапевт, реабілітолог Досвід: 11 років детальніше
 • Щегольков Євгеній Едуардович
  Лікар анестезіолог-реаніматолог Досвід: 9 років детальніше
 • Сапоненко Андрій Ігорович
  Лікар ортопед-травматолог Досвід: 8 років детальніше
Що кажуть наші пацієнти?
 • Денис К.
  В следствие консультации у Якова Витальевича было принято решение делать операцию по удалению межпозвоночной грыжи. Сама операция прошла довольно быстро и без осложнений. Врач приятный - поддерживал и консультировал как до так и после операции. Боль прошла частично. Жду конечного результата.
 • Ірина,
  40 років
  Дуже вдячна лікарю Фіщенко Я. В. за здійснення мрії! Оперувала лійкоподібну деформацію грудної клітини 3 ступеня. Отримала повноцінну попередню консультацію і питання з операцією вирішилось швидко. Операція і післяопераційний період прошли досить добре. Результатом задоволена.
  Читати відгук
 • Людмила В.
  Добрый день!Меня зовут Людмила, в первых строках отзыва хочу поблагодарить от чистого сердца Фищенко Якова Витальевича за проведенную операцию!!! Ровно неделю назад 03.04.2018 Яков Витальевич провел операцию по удалению межпозвоночной грыжи, большого размера 23 мм на 17мм!!!!
  Читати відгук
 • Костюк Ирина
  Проходила лечение грыжи (8 мм) у доктора Фищенко Я.В. в Институте Ортопедии. Если опустить детали, то по шкале от 1 до 10: Доктор Фищенко Я.В. - 10 (опытный, владеющий современными методиками, честный по отношению к пациенту, не даёт ложных обещаний, но и не лишает надежды))))
  Читати відгук
 • Лукирич Сергей, 48 лет
  Хочу выразить огромную благодарность Якову Витальевичу! История моих проблем со спиной началась давно, и увы, к нормальному специалисту я попал не сразу. По моему диагнозу у меня нашли остеохондроз позвоночника. Я сначала обратился в Институт нейрохирургии Ромоданова.
  Читати відгук
 • Андрей Д.
  Год назад стала беспокоить сильная боль в спине, еле ходил из-за обострения поясничной грыжи. Везде советовали делать операцию, но я не сдавался и искал врача, который бы мог помочь справиться с проблемой без операции. И нашел… Яков Витальевич сделал всего одну позвоночную блокаду и мне сразу стало легче.
  Читати відгук
 • Мария Андреевна

  Здравствуйте! Никогда не писала раньше отзывы, не было необходимости обращаться в больницы с какими-то серьезными проблемами, но тут не могу не поблагодарить прекраснейшего врача Якова Витальевича!!!!

  Он спас мою спину от боли!!!

  Читати відгук
 • Яна, 34 года

  Посоветовали мне Фищенка как самого лучшего специалиста в сфере «грыж» и сказали, что он знает, что делает, так как он этим живет. Обратилась я с болью в спине, которая отдавала на левую ногу. У меня немела нога, прям как судорога, которая не отпускала неделю. И хотелось радикальные меры оставить на потом, и попробовать эпидуральную сушку.

  Читати відгук
 • Лариса Петровна, 52 года
  Оперировались у Фишенко Яков Витальевича, удаляла межпозвоночную грыжу, все прошло хорошо, специалист он очень хороший! И весь персонал очень хороший, специалисты своего дела, поддерживают с юмором, что очень важно когда человек переживает перед операцией.
 • Людмила Николаевна, 74 года
  11 листопада цього року мама звернулась до Якова Віталійовича з проблемою у ногах і спині. хочетесь відмітити ефективну організацію прийому у лікаря — якщо і є черга, вона рухається швидко, завдяки комп'ютеризації черги. Лікар знає скільки у нього людей під кабінетом, поважає свій час і час пацієнтів.
  Читати відгук
 • Александр, 35 лет
  Фіщенко Яків Віталійович - людина своєї справи, СПЕЦІАЛІСТ.!!!! Дякую Вам за вашу роботу
 • Маргарита, 30 лет
  Добрый день!:) Хочу поблагодарить доктора Якова Витальевича и его команду за профессионально проделанную работу! Я пришла на приём в жутком состоянии, а после успешного удаления грыжи в поясничном отделе, улетал как птица на крыльях.
  Читати відгук
Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
09:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Запис за телефоном:
Запис онлайн