Профілактика і лікування остеопорозу

viber
Задати питання ФІЩЕНКО Якову Віталійовичу по вайбер прямо зараз

Кальцій

Найважливішим у профілактиці остеопорозу є підтримання на належному рівні кальцію за рахунок його споживання з їжею, або додатковими таблетками. Достатню кількість кальцію в раціоні організм повинен отримувати, починаючи з молодості, оскільки втрата маси кістки починається вже з 30 років. Нормальне споживання кальцію допомагає зменшити втрату маси кістки, посилити її і зменшити ризик переломів.

Рекомендована щоденна доза вживання кальцію для жінок 25-50 років, і старше 50, які отримують гормонозамісну терапію – 1000 мг на добу. Жінки старше 50 років, які не отримують гормонозамісну терапію, повинні споживати 1500 мг на добу. Добова доза споживання кальцію для чоловіків старше 25 років – 1500 мг.

При прийомі кальцію у вигляді таблеток або біодобавок упевніться, що він йде в комбінації з вітаміном D, оскільки він допомагає засвоєння кальцію організмом. Цитрат кальцію засвоюється краще карбонату. Якщо Ви приймаєте карбонат кальцію, то приймайте його під час їжі.

Вітамін D

Дефіцит Вітаміну D може внести свій внесок у втрату маси кісткової тканини, що може провокувати переломи хребта і голівки стегнової кістки. Рекомендована добова доза Вітаміну D для дорослих – 800 мг. Багато препаратів кальцію містять в собі Вітамін D. Так само Вітамін D міститься в таких продуктах харчування: яєчний жовток, риба (палтус, макрель, сардина, лосось, креветки, печінка тріски), вітамінізоване молоко, хліб.

Зарядка

Фізичні вправи, що виконуються протягом 30 хв 5 разів на тиждень, допомагають зменшити втрату кісткової маси. Кращі вправи для підтримки нормальної маси кістки – ходьба, аеробіка, безпечні форми танцю.

Лікування

В даний час загально прийнятими є чотири варіанти лікування остеопорозу, що схвалені Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ):

  • Гормон замісна терапія (ГЗТ)
  • Біфосфонати (бісфосфонати)
  • Кальцитонін

Гормон замісна терапія (ГЗТ)

Гормон (естроген) замісна терапія (ГЗТ) використовується для профілактики і лікування остеопорозу. ГЗТ зменшує втрату кісткової маси, збільшує щільність кісток хребта, стегна, зменшуючи ризик їх переломів в постменопаузальному періоді.

ГЗТ зазвичай прописується у вигляді таблеток або нашкірних пластирів. Є ефективною, навіть якщо розпочато після 70 років. Сам по собі естроген, що приймається самостійно, збільшує ризик розвитку внутрішньоматочного раку. З цієї причини його прописують у комбінації з прогестином, який зберігає матку недоторканою.

Побічні ефекти від ГЗТ можуть проявлятися у вигляді нудоти, метеоризму, болю за грудиною, високим кровоносним тиском. Деякі дослідження вказують на зв'язок між прийомом естрогену і раком молочної залози, в той час як інші, заперечують це. Зважте всі «за» і «проти» ГЗТ після спілкування з Вашим лікарем перед прийняттям рішення.

Біфосфонати

Ці речовини інгібують розпад кісткової тканини і уповільнюють її резорбцію. Їх призначають з метою збільшення щільності кістки та зменшення ризику переломів хребетного стовпа і стегна. Побічні ефекти від застосування біфосфонатів – шлунково-кишкові захворювання. Що б уникнути їх чітко дотримуйтесь правил їх прийому.

Кальцитонин

Кальцитонин прописується жінкам, які з будь-яких причин відмовилися від естрогену. Жінки, у яких менопауза пройшла 5 років тому, кальцитонін збільшує щільність кістки і уповільнює втрату кісткової маси. Кальцитонин – білок, тому не може прийматися перорально, так як перетравився б у шлунку раніше, ніж почав діяти. Він доступний у вигляді ін'єкцій або носового спрея.

Хірургічні методи лікування «остеопорозних» переломів хребта

Пункційна вертебропластика

Пункційна вертебропластика у хворих остеопорозом розглядається як допоміжний метод лікування. Показанням до її проведення є компресійні переломи тіл хребців, а також при неефективності консервативної терапії: у випадках з прогресивно зменшуваними показниками кісткової мінералізації, тобто при «критичному остеопорозі», коли ризик розвитку компресійного перелому перевищує 25%. Відносним показанням до втручання є наявність «несвіжого» компресійного перелому тіла хребця без вираженого больового синдрому і видимих ??змін в динаміці.

У всьому світі пункційна вертебропластика є амбулаторною процедурою, тобто через 3-4 години після операції пацієнт іде самостійно додому, необхідності перебування в стаціонарі немає. Операція проводиться під місцевим знеболенням, без наркозу, тривалістю 20-40 хв.

Результатами вертебропластики є зменшення больового синдрому, перешкода подальшому прогресуванню кіфозу (горба), значне поліпшення якості життя.

Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
08:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Запис за телефоном: