Профілактика і лікування остеопорозу

Кальцій

Найважливішим у профілактиці остеопорозу є підтримання на належному рівні кальцію за рахунок його споживання з їжею або додатковими таблетками. Достатню кількість кальцію в раціоні організм повинен отримувати, починаючи з молодості, оскільки втрата маси кістки починається вже з 30 років. Нормальне споживання кальцію допомагає зменшити втрату маси кістки, посилити її і зменшити ризик переломів.

Рекомендована щоденна доза вживання кальцію для жінок 25-50 років, і старше 50, які отримують гормонозамісну терапію – 1000 мг на добу. Жінки старше 50 років, які не отримують гормонозамісну терапію, повинні споживати 1500 мг на добу. Добова доза споживання кальцію для чоловіків старше 25 років – 1500 мг.

При прийомі кальцію у вигляді таблеток або біодобавок упевніться, що він йде в комбінації з вітаміном D, оскільки він допомагає засвоєнню кальцію організмом. Цитрат кальцію засвоюється краще карбонату. Якщо Ви приймаєте карбонат кальцію, то приймайте його під час їжі.

Вітамін D

Дефіцит Вітаміну D може зробити свій внесок у втрату маси кісткової тканини, що може провокувати переломи хребта і голівки стегнової кістки. Рекомендована добова доза Вітаміну D для дорослих – 800 мг. Багато препаратів кальцію містять в собі Вітамін D. Так само Вітамін D міститься в таких продуктах харчування: яєчний жовток, риба (палтус, макрель, сардина, лосось, креветки, печінка тріски), вітамінізоване молоко, хліб.

Зарядка

Фізичні вправи, що виконуються протягом 30 хв 5 разів на тиждень, допомагають зменшити втрату кісткової маси. Кращі вправи для підтримки нормальної маси кістки – ходьба, аеробіка, безпечні форми танцю.

Лікування

В даний час загально прийнятими є три варіанти лікування остеопорозу, що схвалені Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ):

 • Гормон замісна терапія (ГЗТ)
 • Біфосфонати (бісфосфонати)
 • Кальцитонін

Гормон замісна терапія (ГЗТ)

Гормон (естроген) замісна терапія (ГЗТ) використовується для профілактики і лікування остеопорозу. ГЗТ зменшує втрату кісткової маси, збільшує щільність кісток хребта, стегна, зменшуючи ризик їх переломів в постменопаузальному періоді.

ГЗТ зазвичай прописується у вигляді таблеток або нашкірних пластирів. Є ефективною, навіть якщо розпочата після 70 років. Сам по собі естроген, що приймається самостійно, збільшує ризик розвитку внутрішньоматочного раку. З цієї причини його прописують у комбінації з прогестином, який зберігає матку недоторканою.

Побічні ефекти від ГЗТ можуть проявлятися у вигляді нудоти, метеоризму, болю за грудиною, високим кровоносним тиском. Деякі дослідження вказують на зв'язок між прийомом естрогену і раком молочної залози, в той час як інші, заперечують це. Зважте всі «за» і «проти» ГЗТ після спілкування з Вашим лікарем перед прийняттям рішення.

Біфосфонати

Ці речовини інгібують розпад кісткової тканини і уповільнюють її резорбцію. Їх призначають з метою збільшення щільності кістки та зменшення ризику переломів хребетного стовпа і стегна. Побічні ефекти від застосування біфосфонатів – шлунково-кишкові захворювання. Щоб уникнути їх чітко дотримуйтесь правил їх прийому.

Кальцитонін

Кальцитонін прописується жінкам, які з будь-яких причин відмовилися від естрогену. Жінки, у яких менопауза пройшла 5 років тому, кальцитонін збільшує щільність кістки і уповільнює втрату кісткової маси. Кальцитонін – білок, тому не може прийматися перорально, оскільки перетравився б у шлунку раніше, ніж почав діяти. Він доступний у вигляді ін'єкцій або носового спрея.

Хірургічні методи лікування «остеопорозних» переломів хребта

Пункційна вертебропластика

Пункційна вертебропластика у хворих остеопорозом розглядається як допоміжний метод лікування. Показанням до її проведення є компресійні переломи тіл хребців, а також при неефективності консервативної терапії: у випадках з прогресивно зменшуваними показниками кісткової мінералізації, тобто при «критичному остеопорозі», коли ризик розвитку компресійного перелому перевищує 25%. Відносним показанням до втручання є наявність «несвіжого» компресійного перелому тіла хребця без вираженого больового синдрому і видимих змін в динаміці.

У всьому світі пункційна вертебропластика є амбулаторною процедурою, тобто через 3-4 години після операції пацієнт іде самостійно додому, необхідності перебування в стаціонарі немає. Операція проводиться під місцевим знеболенням, без наркозу, тривалістю 20-40 хв.

Результатами вертебропластики є зменшення больового синдрому, перешкода подальшому прогресуванню кіфозу (горба), значне поліпшення якості життя.

 
 
У вас є питання?
Фіщенко
Яків Віталійович
відповідає за вайбером
Фіщенко Яків Віталійович
Доктор медичних наук, професор
Головний науковий співробітник
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії
Фіщенко Яков відповідає за вайбером
Команда досвідчених лікарів
завжди готові прийти вам на допомогу:
 • Фіщенко Яків Віталійович
  Головний лікар клініки Досвід: 19 років детальніше
 • Кравчук Людмила Дмитрівна
  Фізичний терапевт, реабілітолог Досвід: 11 років детальніше
 • Щегольков Євгеній Едуардович
  Лікар анестезіолог-реаніматолог Досвід: 9 років детальніше
 • Сапоненко Андрій Ігорович
  Лікар ортопед-травматолог Досвід: 8 років детальніше
Що кажуть наші пацієнти?
 • Денис К.
  В следствие консультации у Якова Витальевича было принято решение делать операцию по удалению межпозвоночной грыжи. Сама операция прошла довольно быстро и без осложнений. Врач приятный - поддерживал и консультировал как до так и после операции. Боль прошла частично. Жду конечного результата.
 • Ірина,
  40 років
  Дуже вдячна лікарю Фіщенко Я. В. за здійснення мрії! Оперувала лійкоподібну деформацію грудної клітини 3 ступеня. Отримала повноцінну попередню консультацію і питання з операцією вирішилось швидко. Операція і післяопераційний період прошли досить добре. Результатом задоволена.
  Читати відгук
 • Людмила В.
  Добрый день!Меня зовут Людмила, в первых строках отзыва хочу поблагодарить от чистого сердца Фищенко Якова Витальевича за проведенную операцию!!! Ровно неделю назад 03.04.2018 Яков Витальевич провел операцию по удалению межпозвоночной грыжи, большого размера 23 мм на 17мм!!!!
  Читати відгук
 • Костюк Ирина
  Проходила лечение грыжи (8 мм) у доктора Фищенко Я.В. в Институте Ортопедии. Если опустить детали, то по шкале от 1 до 10: Доктор Фищенко Я.В. - 10 (опытный, владеющий современными методиками, честный по отношению к пациенту, не даёт ложных обещаний, но и не лишает надежды))))
  Читати відгук
 • Лукирич Сергей, 48 лет
  Хочу выразить огромную благодарность Якову Витальевичу! История моих проблем со спиной началась давно, и увы, к нормальному специалисту я попал не сразу. По моему диагнозу у меня нашли остеохондроз позвоночника. Я сначала обратился в Институт нейрохирургии Ромоданова.
  Читати відгук
 • Андрей Д.
  Год назад стала беспокоить сильная боль в спине, еле ходил из-за обострения поясничной грыжи. Везде советовали делать операцию, но я не сдавался и искал врача, который бы мог помочь справиться с проблемой без операции. И нашел… Яков Витальевич сделал всего одну позвоночную блокаду и мне сразу стало легче.
  Читати відгук
 • Мария Андреевна

  Здравствуйте! Никогда не писала раньше отзывы, не было необходимости обращаться в больницы с какими-то серьезными проблемами, но тут не могу не поблагодарить прекраснейшего врача Якова Витальевича!!!!

  Он спас мою спину от боли!!!

  Читати відгук
 • Яна, 34 года

  Посоветовали мне Фищенка как самого лучшего специалиста в сфере «грыж» и сказали, что он знает, что делает, так как он этим живет. Обратилась я с болью в спине, которая отдавала на левую ногу. У меня немела нога, прям как судорога, которая не отпускала неделю. И хотелось радикальные меры оставить на потом, и попробовать эпидуральную сушку.

  Читати відгук
 • Лариса Петровна, 52 года
  Оперировались у Фишенко Яков Витальевича, удаляла межпозвоночную грыжу, все прошло хорошо, специалист он очень хороший! И весь персонал очень хороший, специалисты своего дела, поддерживают с юмором, что очень важно когда человек переживает перед операцией.
 • Людмила Николаевна, 74 года
  11 листопада цього року мама звернулась до Якова Віталійовича з проблемою у ногах і спині. хочетесь відмітити ефективну організацію прийому у лікаря — якщо і є черга, вона рухається швидко, завдяки комп'ютеризації черги. Лікар знає скільки у нього людей під кабінетом, поважає свій час і час пацієнтів.
  Читати відгук
 • Александр, 35 лет
  Фіщенко Яків Віталійович - людина своєї справи, СПЕЦІАЛІСТ.!!!! Дякую Вам за вашу роботу
 • Маргарита, 30 лет
  Добрый день!:) Хочу поблагодарить доктора Якова Витальевича и его команду за профессионально проделанную работу! Я пришла на приём в жутком состоянии, а после успешного удаления грыжи в поясничном отделе, улетал как птица на крыльях.
  Читати відгук
Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Графік роботи:
Понеділок
10:00 - 16:00
Вівторок
операційний день
Середа
10:00 - 16:00
Четвер
операційний день
П'ятниця
09:00 - 12:00
Субота
вихідний
Неділя
вихідний
Запис за телефоном:
Запис онлайн